Reklama

Jedyny pies na świecie, który potrafi wywąchać futro koali, pomaga ratować je z pożarów!

Pies Bear i uratowana koala dog-serious
© Facebook - IFAW

Bear to niezwykły czworonóg, który z oddaniem pracuje w straży pożarnej. Dzięki jego czujności i odwadze kilka dni temu udało się uratować misie koala z lasów, w których doszło do pożarów w Nowej Południowej Walii, najbardziej zaludnionym stanie Australii.

Przez Marcelina Smugowska

Opublikowano 21.11.2019, 11:37, aktualizacja dnia 24.03.2021, 16:55

Dziś Bear to prawdziwy bohater, aż trudno uwierzyć, że całkiem niedawno jego życie wyglądało zupełnie inaczej

Trudna przeszłość

Kilka lat temu czworonóg został porzucony przez swoich właścicieli, którzy nie mogli poradzić sobie z jego temperamentem. Życie uratowali mu wolontariusze z Sunshine Coast University. Tam w specjalistycznym ośrodku Bear przeszedł profesjonalne szkolenie, dzięki któremu może teraz pomagać innym zwierzętom. 

Dziś pies ratuje ranne i osierocone koale z lasów, które zostały zniszczone w wyniku pożarów. Gdy miś koala znajduje się w pobliżu, Bear siada nieruchomo i ostrzega przewodnika. Przed każdą akcją strażacy zakładają zwierzęciu specjalne skarpetki, które chronią jego łapy przed poparzeniami.

Jedyny taki pies na świecie

Bear, rasy koolie, to jedyny pies na świecie, który jest w stanie wywąchać futro koali. Zwierzę ma na swoim koncie wielu uratowanych misiów koala. Jednym z nich jest mała Flash, która została znaleziona w Taree w Nowej Południowej Walii. Miała ona liczne poparzenia. 

“Gdyby Bear jej nie zauważył i nie uratował, spaliłaby się żywcem” - przyznał Lester Miles w Metro, jeden ze strażaków biorących udział w akcji ratowniczej. “Koala nie mogła się sama wydostać, ponieważ wokół drzewa, na której siedziała, było pełno wysokich płomieni” - dodał. 

Czworonóg jest niezwykle skuteczny, a jego pomoc wprost nieoceniona. Pikanterii dodaje fakt, że zdaniem World Wildlife Fund koale są narażone na wyginięcie z powodu wycinania lasów i ekspansji człowieka. Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że Bear to pies na wagę złota!

 

Bear, the IFAW koala detection dog, along with his handlers at Detection Dogs for Conservation, joined Queensland Fire...

Posted by ifaw on Thursday, November 14, 2019
 

Bear, the IFAW koala detection dog, along with his handlers at Detection Dogs for Conservation, joined Queensland Fire...

Posted by ifaw on Thursday, November 14, 2019
 

This is L.I.N.R. Peter ( Lake Innes Nature Reserve) who has come from the Crestwood/Lake Innes fireground. He has burns...

Posted by Koala Hospital Port Macquarie on Monday, November 4, 2019
 
Koala Rescue in the NSW Bushfires

Another day, another Koala rescue from the #NSWbushfires. This poor Koala, suddenly appeared out of flames near Long Flat. We'll have his progress on 9 News Sydney tonight at 6.00pm. #9News | http://9News.com.au

Posted by 9 News Sydney on Monday, November 18, 2019

Źródło: metro.co.uk