Reklama

Znajdź psiego lub kociego przyjaciela dzięki wyszukiwarce adopcyjnej Wamiz!

pies i kot dog-cat-happy

"Nie kupuj!, adoptuj" – to hasło słyszymy coraz częściej - i bardzo dobrze! Jednak kiedy w rodzinie zapada już decyzja o adopcji, czy wiemy jak się do tego zabrać? Czy tak po prostu iść do najbliższego schroniska i wziąć psa albo kota? Z którego schroniska najlepiej? Wychodzimy naprzeciw tym dylematom uruchamiając pierwszą ogólnopolską wyszukiwarkę zwierząt do adopcji dotyczącą wyłącznie zwierząt przebywających pod opieką godnych zaufania i sprawdzonych organizacji. Wyszkuwarka jest dostępna pod linkiem TUTAJ.

Redakcja

Opublikowano 26.11.2019, 15:00, aktualizacja dnia 24.03.2021, 16:55

Wamiz wspiera dobre praktyki adopcyjne

W Polsce jest 200 tys bezdomnych zwierząt, ale organizacje prozwierzęce szacują, że ta liczba może sięgać nawet miliona. Pozostałe 800 tys. znajduje się pod opieką ok. 300 różnych organizacji oraz prywatnych osób. Zarówno schroniska jak i organizacje mają bardzo różny status i sposób działania, mniej lub bardziej uwzględniający dobrostan zwierząt.

Dlatego, co istotne, wyszukiwarka Wamiz będzie dostępna tylko dla schronisk i organizacji stosujących dobre praktyki adopcyjne, które zapewniają bezpieczeństwo i zwierząt, i ludzi.

Nie będzie tu miejsca dla placówek, które prowadzą je dla zysku, nie dbając o dobrostan zwierząt i wydając je do adopcji bez żadnych procedur. Organem weryfikującym placówki adopcyjne dla Wamiz jest Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt – Viva!

Jak działa wyszukiwarka adopcyjna?

wyszukiwarka wamiz

Wg oficjalnych danych, w zarejestrowanych schroniskach w Polsce przebywa ok 200 tys bezdomnych zwierząt, ale organizacje prozwierzęce szacują że jest ich znacznie więcej, nawet 1 milion! 

Rozpoczynając poszukiwania przyjaciela, można określić kryteria, takie jak rozmiar, płeć, wiek oraz miejsce pobytu. Wyszukiwarka pokaże zwierzęta odpowiadające tym kryteriom.

Każde zwierzę ma swój własny profil, z opisem i zdjęciami. 

piesek do adopcji

Można też zdecydować, czy chcemy adoptować zwierzaka prosto ze schroniska czy też szukamy takiego, który przybywa w domu tymczasowym. Jeśli zależy nam na zwierzaku “sprawdzonym” w warunkach domowych, ta ostatnia opcja jest warta rozważenia.
Jeśli któryś zwierzak skradnie nasze serce, kontaktujemy się bezpośrednio z organizacją, która ma go pod opieką. Jeśli jest to schronisko, będziemy musieli udać się na miejsce, jeśli jest to fundacja prowadząca domy tymczasowe, kontaktujemy się z tymczasowym opiekunem.

A jeśli żaden nie spełnia naszych oczekiwań... możemy ustawić powiadomienia, które będą nam przedstawiać kolejne zwierzaki pojawiające się w wyszukiwarce i odpowiadające wybranym przez nas kryteriom.

"Wspieranie adopcji było naszym priorytetem od momentu stworzenia Wamiz w 2009 r. Sukces portalu sprawił, że staliśmy się ważnym partnerem dla instytucji wspierających adopcję bezdomnych zwierząt. Współpracujemy z ponad 600 schroniskami i stowarzyszeniami w całej Francji, a na portalu znajduje się cały czas między 7 a 10 tys. ogłoszeń dotyczących zwierząt do adopcji. W 2018 r Wamiz rubrykę odwiedziło 2 mln osób. Niestety nie wiemy, ile zwierząt znalazło dom dzięki Wamiz, ale czasem schroniska dzielą się z nami historiami zwierzaków, które znalazły dom dzięki naszej wyszukiwarce. Naszą ambicją jest powtórzenie tego sukcesu w Polsce i przyczynienie się do zmniejszenia liczby bezdomnych psów i kotów. Po Polsce, wyszukiwarkę uruchomimy także w Niemczech, Włoszech, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii" powiedzieli Adrien Ducousset i Adrien Magdelaine, dyrektorzy generalni Wamiz.

Organizacje prozwierzęce kibicują inicjatywie!

Na start w wyszukiwarce znalazły się 2 podmioty – warszawskie Schronisko na Paluchu, w którym przebywa ok. 600 zwierząt oraz program Adopciaki.pl, który zrzesza ok. 100 domów tymczasowych mających pod opieką ok. 300 psów i kotów. 

Przedstawiciele obu organizacji twierdzą, że to bardzo potrzebna inicjatywa, która z jednej strony ułatwi poszukiwania zwierzaka do adopcji, a z drugiej będzie promować adopcje odpowiedzialne i bezpieczne.

Docelowo nasza wyszukiwarka obejmie wszystkie schroniska i organizacje, które będą gotowe dołączyć do inicjatywy oraz przejdą pozytywnie proces weryfikacji.

„Cieszymy się bardzo, że powstaje ta wyszukiwarka, wiążemy z nią spore nadzieje.” – mówi Magda Migdał ze Schroniska na Paluchu – „Oczywiście to nie pierwszy raz, kiedy ktoś się do nas zgłasza z podobnym pomysłem, ale dotąd byli to zapaleńcy, którym potem nie starczało czasu czy nie mieli możliwości, żeby ten pomysł kontynuować. Poza tym oczekiwali, że to my będziemy ręcznie aktualizować profile naszych psów, co przy takiej liczbie zwierząt i takiej rotacji jest absolutnie niemożliwe. Wamiz jest dużym, poważnym partnerem, który podchodzi do tematu profesjonalnie, ma kompetencje i zaplecze IT pozwalające zautomatyzować system. Liczymy, że za jakiś czas, dzięki temu narzędziu, już żaden psiak nie będzie musiał latami czekać na dom, ani u nas, ani gdzie indziej.”

Anna Zielińska z Fundacji Viva! dodaje: „Bardzo liczymy, że Wamiz, jako odpowiedzialny portal o tematyce zwierzęcej, wesprze nas w szerzeniu wiedzy o sytuacji bezdomnych zwierząt w Polsce. Tylko rosnąca świadomość ludzi, która przyjmie formę presji społecznej na ustawodawcę może doprowadzić wreszcie do korzystnych zmian w prawie, jak choćby obowiązkowe czipowanie czy nie dopuszczanie firm prywatnych do przetargów na zarządzanie schroniskiem. Po wyborach pod obrady Sejmu wróci zapewne nowelizacja Ustawy o Ochronie Zwierząt, więc to bardzo dobry czas, aby o tym mówić i pisać”.

Przewodnik po adopcji: czego oczekiwać od dobrego schroniska?

 •  Do schroniska nie można sobie wejść „z ulicy”, ale też nie jest ono zamknięte przed światem.
 • Pracownik lub wolontariusz oprowadzi Cię po schronisku, pozwoli obejrzeć zwierzęta, będzie znał zwierzęta, które ma pod opieką, ich imiona, przeszłość, charakter.
 • Zwierzęta przebywają w indywidualnych boksach, maksymalnie po 2 w jednym.
 • Mają ciepłe, szczelne schronienie, wodę w miskach.
 • Zasadą są regularne spacery, częsty kontakt z człowiekiem.
 • Z lękowymi, trudnymi zwierzętami pracują doświadczeni wolontariusze albo behawioryści.
 • Obowiązuje procedura adopcyjna, która pozwala na poznanie oczekiwań i możliwości adoptującego i odpowiedni dobór zwierzaka.
 • Podpisujesz umowę adopcyjną.
 • Schronisko oferuje Ci wsparcie w razie problemów.
Czego oczekiwać od fundacji/ opiekuna tymczasowego?
 • Tymczasowy opiekun zwierzaka będzie dużo wiedział o swoim podopiecznym, o jego historii, charakterze, upodobaniach, relacjach z ludźmi, dziećmi, innymi zwierzętami.
 • Uczciwie opowie Ci o zwierzaku, o jego zaletach, ale też o ograniczeniach czy rzeczach, nad którymi należy pracować.
 • Będzie dla Ciebie dostępny, poświęci Ci swój czas, odpowie na pytania i wątpliwości.
 • Nie będzie się starał przyspieszać procesu, da Ci czas na zastanowienie.
 • Chętnie zaprosi Cię na pierwszą wizytę do swojego domu, w którym zwierzak przebywa i będzie oczekiwał od Ciebie przynajmniej jednego kolejnego spotkania.
 • Zaproponuje wizytę w Twoim domu, żeby pomóc Ci przygotować się na nowego lokatora, bo może zwrócić uwagę na coś, o czym Ty nie pomyślisz.
 • Jeśli zwierzakiem będą zainteresowani również inni potencjalni adoptujący, uczciwie Ci o tym powie i zaznaczy, że nie decyduje „kolejność zgłoszeń” tylko najlepsze dopasowanie zwierzaka do rodziny. Najczęściej domy tymczasowe działają w grupach, więc możliwe, że zaproponuje Ci do rozważenia innego zwierzaka, który mógłby się wpasować w Twoje oczekiwania i możliwości.
 • Po adopcji pozostaniesz w kontakcie z tymczasowym opiekunem, który zawsze Ci doradzi i pomoże w razie problemów.