Reklama

Powódź we Włoszech. Bezdomne zwierzęta walczą o życie

Schronisko we Florencji dog-cat-sad
© Facebook @DomenicoPalombo

Fatalna pogoda we Włoszech nie odpuszcza, a tymczasem najbardziej cierpią zwierzęta. Schroniska od północy do południa Półwyspu Apenińskiego walczą z powodzią.

Redakcja

Opublikowano 26.11.2019, 16:44, aktualizacja dnia 24.03.2021, 16:55

Ulewne deszcze od tygodni nie dają Włochom spokoju. W większości kraju jest ogłoszony żółty alarm powodziowy. Najbardziej krytyczna sytuacja jest w regionie Emilia-Romania (alarm czerwony) oraz w Abruzji, Kalabrii, w większości Piemontu, Wenecji Euganejskiej i Marche oraz w niektórych częściach Lombardii i Apulii (alarm pomarańczowy).

Czworonogi walczą o życie

W krytycznej sytuacji jest schronisko w Varese w Lombardii. W wyniku obfitych deszczów w ubiegłym tygodniu przytulisko znów znalazło się pod wodą. Jak donosi lokalna gazeta „Varese Noi”, dzięki nowym zabezpieczeniom przeciwpowodziowym wdrożonym w zeszłym roku tylko dwa boksy musiały być ewakuowane. Istnieje jednak zagrożenie, że błotniste podłoże powszechne w tej części regionu, może osunąć się na kolejne boksy dla psów.

W niewesołej sytuacji są czworonogi w Ligurii. Według doniesień „Il Secolo XIX”, droga do hodowli miejskiej Barbagelata w Lorsice jest nieprzejezdna, w związku z tym wolontariuszom i pracownikom jest trudno dotrzeć do psów tam przebywających.

Z kolei w regionie Emilia-Romania hodowla Arceto jest częściowo zalana. Na szczęście większość zwierząt udało się ewakuować. Natomiast schronisko Il Caniglio we Florencji w Toskanii musiało być w zeszłym tygodniu całkowicie ewakuowane. Na ten moment sytuacja powoli wraca do normy.

W mieście Città di Castello w Umbrii pracownicy regionalnego schroniska tymczasowo przenieśli budy na wyższe partie, w ramach ostrożności przed zalaniem.
Na szczęście w innych regionach zmagających się z ulewnymi deszczami nie ogłoszono alarmu powodziowego, choć poziom wody pozostaje wszędzie wysoki.

Mamy nadzieję, że ulewy we Włoszech dadzą wkrótce na wstrzymanie, a zwierzaki będą znowu bezpieczne.