Reklama

Policyjne owczarki niemieckie po latach służby są zdane same na siebie. Nowa ustawa ma to zmienić

Owczarek na służbie. dog-serious

Czy uda się odmienić los psów po skończonej służbie?

© Unsplash

Kilka miesięcy temu pisaliśmy o pomyśle straży granicznej o przyznawaniu psom po służbie emerytur. Tym razem jedna z posłanek lobbuje, aby podpisać nowelizację ustawy, która zakłada opiekę po służbie dla psów mundurowych w całej Polsce.

Przez Agnieszka Marczak

Opublikowano 18.12.2019, 12:45, aktualizacja dnia 24.03.2021, 16:54

Niełatwy los psów po służbie dla państwa

Los psów po zakończeniu pracy w służbach mundurowych nie jest najweselszy. Zwierzaki po latach ciężkiej pracy są schorowane, często ranne, wymagają opieki i – przede wszystkim – kochającego domu. Tymczasem najczęściej kończą… w schronisku.

Jak państwo powinno pomagać?

Posłanka Katarzyna Piekarska ma pomysł, jak pomóc psom, które kończą służbę w policji, wojsku i straży granicznej.

– Te zwierzęta służyły państwu, ulegały kontuzjom i narażały się na utratę zdrowia dla naszego bezpieczeństwa. Kiedy przechodzą na zasłużony odpoczynek, państwo musi im się odwdzięczyć – mówi posłanka na łamach Wyborczej.

Obecnie psy po służbie np. w straży granicznej dostają odprawę w postaci posłania, smyczy i kagańca. Koszty związane z opieką nad wysłużonym zwierzęciem musi podjąć opiekun. Piekarska chciałaby, aby psy kończące służbę miały zagwarantowaną opiekę zdrowotną, a ich opiekun dostawał dodatek na karmę.

– W klubie KO mamy już zielone światło. Chciałabym wkrótce przedstawić projekt na sali sejmowej. Jeśli będzie taka konieczność osobiście porozmawiam z prezesem Jarosławem Kaczyńskim o poparciu nowelizacji – dodaje Piekarska.

Czy uda się przekonać inne posłanki i posłów?

Trzeba przyznać, że posłanka ma spore umiejętności lobbingowe. Już po pierwszym posiedzeniu nowej kadencji Sejmu udało jej się przekonać Jarosława Kaczyńskiego do zapisania się do Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt.

Trzymamy kciuki, aby udało jej się przekonać do pomysłu większość parlamentarną.

Źródło: Wyborcza