Reklama

Dokarmiała koty z kieszonkowego. Gdy zabrakło pieniędzy podjęła decyzję, która poruszyła cały kraj

Seda codziennie dokarmia okoliczne koty cat-happy © Facebook/TRombudsman/

Seda Nur Aydemir to uczennica gimnazjum w Ankarze, stolicy Turcji. Dokarmianie kotów w tym kraju nie jest niczym niezwykłym. Seda postanowiła jednak regularnie karmić okoliczne koty, kupując karmę za własne kieszonkowe. Ale kotów zaczęło przybywać, a pieniędzy – brakować. Wówczas Seda zrobiła bardzo odważną rzecz!

Przez Anna Zielińska-Hoşaf

Opublikowano , aktualizacja dnia

Nastolatka z wielkim sercem

Seda jest uczennicą przedostatniej klasy ankarskiego gimnazjum. Podczas gdy wiele innych nastolatków wydaje kieszonkowe wyłącznie na własne przyjemności, Seda postanowiła przeznaczyć połowę otrzymywanych od rodziców pieniędzy na jedzenie dla bezdomnych kotów. Tak zaczęła dokarmianie kotów ulicznych, które przychodziły pod jej rodzinny dom. W dokarmianiu dodatkowo pomagała jej mama, zostawiając dla kotów nieco mięsa z porcji przeznaczonych na obiad.

Seda za swoje kieszonkowe kupowała karmę i codziennie wynosiła ją kotom. Najwyraźniej wieści o jej dobrym sercu szybko rozeszły się kocimi kanałami informacyjnymi, gdyż zwierząt stopniowo zaczęło przybywać. Coraz więcej pyszczków do wykarmienia, a na dodatek perspektywa zbliżającej się zimy – która w Ankarze potrafi być mroźna i śnieżna. Seda sama nie dałaby rady zapewnić zwierzakom godziwych warunków na nadchodzącą trudną porę roku. Dlatego uznała, że ktoś powinien jej pomóc!

„Dokarmianie kotów to moje prawo”

Seda pochodzi z rodziny miłośników zwierząt. Jej ojciec, Engin, przyznaje, że w ich ogrodzie schronienie znalazło wiele zwierząt i wszystkie darzone są sympatią. Martwi się natomiast kondycją finansową rodziny – ma trzy córki, w tym jedną na studiach. Zima będzie trudnym okresem nie tylko dla kotów. Ojciec zastanawiał się nawet nad koniecznością obcięcia kieszonkowego córkom…

Seda nie należy jednak do osób, które łatwo się poddają. Na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich odnalazła zakładkę przeznaczoną dla dzieci – tam właśnie młode osoby mogą składać własne wnioski. Seda opisała swoją sytuację i poprosiła o pomoc w zakupie karmy dla kotów, na którą już niedługo nie będzie mogła sobie pozwolić.

Odpowiedź była pozytywna! W czasie zimy karmą dla kotów wspomoże Sedę urząd gminy, któremu KDK (urząd Rzecznika) polecił realizację prośby dziewczyny.

„Oby było więcej takich dzieci jak Seda”

Seda będzie miała czym nakarmić koty w czasie zimy. Jednocześnie wystosowała apel do innych osób o zwrócenie uwagi na zwierzęta uliczne, dla których zima jest niełatwym okresem – potrzebują schronienia i pożywienia.

Rzecznik Praw Obywatelskich Turcji jest zbudowany postawą Sedy – zarówno jej dobrym sercem, jak i tym, że postanowiła wziąć sprawy we własne ręce i aplikować do urzędu o potrzebną pomoc. Podkreśla, że strona urzędu Rzecznika posiada zakładkę, z której mogą korzystać osoby poniżej 18. roku życia i nie jest to pusty frazes.

Dzięki niej dzieci uczą się załatwiania spraw urzędowych przez internet i widzą, że ich podania przynoszą rezultaty. Jako osoby dorosłe będą bardziej świadome swoich praw i dostępnych możliwości. Sedzie (i kotom znajdującym się pod jej opieką) udało się, i oby była dla innych przykładem!

 
Sokak kedileri için Kamu Denetçiliği Kurumu'na başvurdu

#pazar #hayvanhakları #hakarama #KDK #iyiyönetimilkeleri #KDKçocuk

Posted by Kamu Denetçiliği Kurumu on Sunday, December 1, 2019
Jeśli chcielibyście adoptować kota, zajrzyjcie do naszej rubryki adopcyjnej, w której znajdziecie ogłoszenia z całej Polski.

Źródło: tr.sputniknews.com
 

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz