Reklama

mops

Mopsy należą do ras najczęściej cierpiących z powodu otyłości

© kennedyfotos/Pixabay

Coraz więcej otyłych psów i kotów: weterynarze nie chcą ich dźwigać podczas zabiegów

Przez Anna Zielińska-Hoşaf Behawiorysta kotów

Opublikowano aktualizacja dnia

Otyłość to choroba dotykająca nie tylko coraz większą liczbę ludzi, ale także i zwierząt, a konkretnie – psów i kotów domowych. Niestety problem ten nasila się również w Polsce.

Epidemia otyłości

Najnowsza ankieta przeprowadzona w Wielkiej Brytanii wśród opiekunów psów i kotów oraz lekarzy weterynarii wykazała, że 12% zwierząt domowych cierpi na nadwagę lub otyłość. Inne badania są jeszcze bardziej niepokojące. Amerykański raport z 2017 r. wykazał, że jedna trzecia psów i kotów w USA ma nadwagę.

Podobne badania przeprowadzono również w Polsce – i niestety my również mamy powód do zmartwienia. Niemal połowa kotów (47%) ma problem z utrzymaniem prawidłowej masy ciała, w tym 33% cierpi na nadwagę, a 14% to zwierzęta otyłe. Jeśli chodzi o psy, to 39% wszystkich przebadanych zwierząt ma problem z nadmierną masą ciała, z czego co trzeci pies ma nadwagę, a co dziesiąty jest otyły. Otyłość stwierdza się wówczas, gdy masa ciała o 30% przekracza wartość prawidłową.

Niebezpieczeństwa otyłości

Otyłość u zwierząt, tak samo jak i u ludzi, może być przyczyną poważnych problemów ze zdrowiem, do których należą choroby serca i układu krwionośnego, cukrzyca, zaburzenia oddychania, nadciśnienie czy nowotwory, a także problemy z kręgosłupem i ze stawami. Spada komfort życia zwierzęcia (utrudnione poruszanie się, w przypadku kotów również utrudniona toaleta), a przewidywana długość życia zwierząt otyłych jest niższa niż zwierząt o prawidłowej masie ciała.

W przypadku psów otyłość przysparza dodatkowych problemów, związanych z podnoszeniem i przenoszeniem zwierzęcia.

Zarówno lekarze weterynarii, jak i sami opiekunowie zgłaszają takie problemy jak naciągnięcie mięśni czy ból pleców, spowodowane dźwiganiem zwierząt.

Właśnie dlatego coraz więcej brytyjskich lekarzy decyduje się na zakup specjalnych podnośników do gabinetów. Część z nich doznała urazu właśnie podczas zabiegów u otyłych psów.

Do ras psów, u których lekarze najczęściej stwierdzają otyłość, należą mopsy (3/4 spośród badanych w mopsów cierpi na otyłość) i boksery (2/3 otyłe), a dalej golden retrievery, owczarki niemieckie, spaniele i Staffordshire bulteriery.

Dlaczego zwierzak jest otyły?

W niemal wszystkich przypadkach wina za stan zwierzęcia leży wyłącznie po stronie opiekuna, który nie zapewnia pupilowi odpowiedniej dawki ruchu, a za to nieodpowiednio go karmi. Nadmiar pokarmu, pokarm niskiej jakości, karmienie resztkami ze stołu – to główne zaniedbania żywieniowe. Do tego dochodzą takie elementy jak zbyt mało zabawy i bodźców stymulujących do wysiłku w przypadku kotów oraz zbyt rzadkie i krótkie spacery w przypadku psów. Uwaga – przejście się do sklepu z psem, który większość czasu spędza przywiązany koło przybytku handlowego, nie może być uznane za spacer!

Jak sprawdzić, czy zwierzak ma nadwagę i jak go leczyć? Przeczytasz o tym tutaj.

Źródło: The Independent, weterynarianews.pl
 

Więcej artykułów

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?