Reklama

Robokoty w naszych domach to tylko kwestia czasu? (VIDEO)

MarsCat reaguje na kocie zabawki i bawi się jak prawdziwy kot cat-wow © https://www.youtube.com/watch?v=-LLpWlA1KPc

Sztuczna inteligencja, roboty, które nie tylko pomagają, ale mogą stać się prawdziwymi przyjaciółmi – to tematy znane z licznych filmów i książek science fiction. Powoli jednak fantastyka do pewnego stopnia staje się rzeczywistością. Roboty coraz bardziej przypominają dziś żywe stworzenia. A najnowszym hitem jest bioniczny robot-kot.

Przez Anna Zielińska-Hoşaf

Opublikowano , aktualizacja dnia

Hit Kickstartera

Na Kickstarterze, czyli platformie crowdfundingowej umożliwiającej zorganizowanie zbiórki środków na realizację swojego pomysłu, co pewien czas pojawia się jakiś hit. Hit, który natychmiast zbiera potrzebne fundusze i jest gotowy do realizacji. Ostatnio Kickstartea podbija… robokot.

MarsCat, czyli pierwszy na świecie bioniczny kot, to dzieło chińskiej firmy Elephant Robotics. Kotek pojawił się niedługo po bionicznym psiaku firmy Sony. Koszt zakupu kotka to około 700 dolarów.

Co potrafi MarsCat?

MarsCat wygląda jak kot (oczywiście w „zrobotyzowanej” wersji, ale ma kocie rozmiary i proporcje, sposób poruszania się i mimikę) oraz zachowuje się jak kot.

Nie tylko miauczy i mruczy, ale także prosi o głaskanie, przymila się, reaguje na zabawki (czai się, „poluje”), ugniata łapkami czy grzebie w żwirku.

Bioniczny kot reaguje radośnie na czułość ze strony opiekuna, chętnie się bawi i spędza czas z człowiekiem. Wrażenia są momentami takie, jak podczas interakcji z żywym stworzeniem. 

Czy bioniczny kot może zastąpić prawdziwego mruczka?

Producenci podkreślają, że nie stworzyli robota MarsCat, aby zastępował żywe koty w ludzkich domach i sercach. Chcą natomiast dać możliwość doświadczania – przynajmniej do pewnego stopnia – kontaktu z kotem osobom, które nie mogą adoptować prawdziwego zwierzęcia. Podobnie jak w przypadku bionicznych psów, padają tu takie przykłady jak silna alergia czy brak pozwolenia właściciela wynajmowanego lokalu na trzymanie zwierząt.

Kotek może być także świetnym prezentem dla dziecka. To coś więcej niż zabawka edukacyjna – to namiastka żywego stworzenia, którą można sprezentować małemu człowiekowi, aby nauczył się, jak należy opiekować się kotem. W ten sposób rodzice mogą zobaczyć, czy dziecko jest gotowe na zajęcie się żywym stworzeniem, czy jest odpowiedzialne, czy właściwie się nim opiekuje i nie zrobi mu przypadkowo krzywdy.

A czy Wam podoba się pomysł robokota?

Źródło: mambiznes.pl

 

Zostaw komentarz

0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz