Reklama

Kot zauważa swoje odbicie w lustrze i robi coś, czego nigdy nie widzieliście (VIDEO)

kot_widzi_odbicie_w_lustrze cat-wow

A któż to?

© Screenshot YouTube @ Storyful Rights Management

Obserwowaliście kiedyś reakcję kota na jego odbicie w lustrze? Jeśli tak, to wiecie, że zwierzak albo całkowicie ignoruje odbicie albo w najlepszym razie na nie poluje. A co jeśli w lustrze zobaczy rzeczywiście SIEBIE? Tego nie bylibyście w stanie przewidzieć.

Przez Agnieszka Marczak

Opublikowano 01.03.2020, 10:11, aktualizacja dnia 24.03.2021, 18:18

 „To ja?!” – zdaje się pytać zszokowana kotka. „Nic dziwnego, że ludzie tak mnie adorują, jestem prześliczna!”

Rozważasz adopcję kociaka? Zajrzyj do naszej wyszukiwarki adopcyjnej - może on już tam na Ciebie czeka?

Kocie niedowierzanie

Dla tej kotki to był dzień jak co dzień: trochę pospała, trochę rozrabiała i kiedy zabrała się za dokuczenie swojemu opiekunowi, nagle na jej drodze stanęły… uszy!

Z początku kotka nie mogła uwierzyć w to, co widzi. Co to jest u licha?! Z brzegu dużego lustra wyrosły jakieś uszy, ale czyje? Zwierzak wstrzymuje zabawę na moment i zbliża się do dziwnego zjawiska. Im jest bliżej, tym więcej widać. Aż nagle wszystko staje się oczywiste, ten piękny kot w odbiciu to JA!

Czy koty mają samoświadomość?

Póki co udowodniono, że tylko niektóre gatunki zwierząt mają samoświadomość. U ludzi statystycznie pojawia się ona w wieku około półtora roku. Oprócz człowieka samoświadomość ma na przykład wiele gatunków małp, delfiny, słonie i sroki. Niestety nigdy nie udowodniono, by nasze ukochane czworonogi były siebie samoświadome.

Może i koty nie mają samoświadomości, ale na pewno mają charaktery. Jeśli chcesz lepiej zrozumieć swojego pupila, uważnie go obserwuj.

Jak to się bada? Najprostszym sposobem jest tzw. test lustra – jeśli badany osobnik, stojąc przed lustrem, zaczyna dotykać siebie, a nie odbicia, to znaczy, że zdaje sobie sprawę, że to on, a nie ktoś inny. Czy to oznacza, że nasza bohaterka z filmiku jest siebie świadoma? Niekoniecznie. Podobno samo pozytywne przejście testu lustra nie znaczy, że zwierzęta mają świadomość siebie…

No cóż, nie zmienia to faktu, że uroczy filmik obejrzało już kilka milionów osób. Może dlatego, że chcemy wierzyć, że nasze czworonogi są czymś więcej niż możemy mniemać na podstawie aktualnych danych naukowych.

A Wy co o tym myślicie?