Reklama

Irracjonalna panika wśród posiadaczy psów. Część z nich chce uśpić zwierzę, z obawy przed koronawirusem

Kobieta w maseczce z psem dog-angry © Shutterstock.com

W miarę jak epidemia zatacza coraz szersze kręgi, wśród ludzi rośnie panika. Wykupywanie makaronu i maseczek nie jest jednak jeszcze tragedią, ale to, o co proszą weterynarzy właściciele psów, zaczyna nią być. 
 

Przez Sabina Stodolak

Opublikowano , aktualizacja dnia

Wraz z doniesieniami o pierwszym psie z pozytywnym wynikiem na obecność wirusa COVID-19, wśród ludzi zaczęła szerzyć się panika. W Chinach kilkanaście osób wyrzuciło bądź uśmierciło swoje psy, w obawie przed zarażeniem. 

Teraz weterynarze donoszą, że coraz częściej pojawiają się u nich klienci, którzy pytają o to, czy powinni uśpić swoje psy!  

Koronawirus – strach przed chorobą odzwierzęcą

Faktycznie koronawirus jest chorobą zoonotyczną, czyli może być roznoszony przez zwierzęta. Nosicielem, od którego przejęliśmy chorobę, nie był jednak pies, tylko nietoperz. Wiele osób posiłkując się jedynie szczątkowymi informacjami z internetu, zaczyna się nadmiernie bać tego, że ich pies też może być nosicielem.  

Panika w Australii

O tym, że opiekunowie rozważają eutanazję jako prewencję przed zarażeniem mówi dr Kovac z Australii. „W ostatnim tygodniu miałem dwa telefony od osób, które pytały, czy mogą uśpić psa, bo boją się zarażenia”. 

„Niektóre reagują tak histerycznie, że rozważają eutanazję pupila jako formę ochrony własnej rodziny” – tłumaczy weterynarz. „Jesteśmy wstrząśnięci tym podejściem. Istnieją przecież badania na obecność wirusa, a te osoby nawet nie przebadały własnych zwierząt” – wyjaśnia Kovac. 

Lekarz wyjaśnia również, że w rzeczywistości, koronawirus jest dość powszechny u psów, ale jest to inna jego odmiana niż ta, z którą mamy obecnie do czynienia. Koronawirus, którym możemy zarazić się od psa, wywoła co najwyżej biegunkę i wymioty. 

Ochroną przed koronawirusem jest zachowanie higieny i mycie rąk po każdym kontakcie ze zwierzęciem. A nie jego zabijanie. 

 

Is this just Fake News or are people really doing this? Anyone know if this is true .......

Posted by Donna DoLittle - Animal Communicator on Thursday, February 6, 2020

 

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz