Reklama

Psi nos zmierzy Ci temperaturę? Zaskakujące odkrycie naukowców

Psi_nos_labrador dog-serious © Unsplash.com/Patrick Tomasso

Twój pies czuje nie tylko twój zapach, ale również Twoją temperaturę! 

Przez Sabina Stodolak

Opublikowano 02.04.2020, 16:32, aktualizacja dnia 04.01.2022, 11:43

Psi nos po raz kolejny zaskakuje. Okazuje się nie tylko 100 milionów razy bardziej wrażliwy niż nasz, ale również – według ostatnich badań naukowców – potrafi odbierać promieniowanie cieplne. 

Według naukowców, którzy dokonali odkrycia nowego psiego zmysłu, zdolność do wyczuwania temperatury wyjaśnia to, w jaki sposób psy z uszkodzonym wzrokiem tak dobrze radzą sobie z przeszkodami. Nowy zmysł służyłby psom przede wszystkim do polowań. To dzięki możliwości wyczuwania temperatury pies, który ma problemy ze wzrokiem, słuchem czy węchem może efektywnie polować. 

Dowiedz się jak działa psi węch

Jak naukowcy to zbadali?

Badacze z Lund University I Eötvös Loránd University przeprowadzili ciekawy eksperyment, by dowiedzieć się, czy ich podejrzenia względem psiego nosa są prawdziwe. Umieścili w odległości ponad metra od siebie przedmioty i identycznym zapachu i wyglądzie.

Różniły się tylko temperaturą (jeden przedmiot był ciepły, a drugi w temperaturze pokojowej). Psom wytrenowanym do ratowania ludzi polecono znaleźć obiekt ciepły (w temperaturze nieco niższej niż temperatura ciała). Za pomocą kilkunastu podwójnie ślepych prób naukowcom udało się dowieść, że psy zawsze wybierały właściwie, a to oznacza, że mają zmysł, który im na to pozwala. 

Drugą częścią eksperymentu był rezonans magnetyczny podczas prezentowania psom przedmiotów o różnej temperaturze. Okazało się, że w lewej kory mózgu dochodzi do pobudzenia przy zetknięciu z ciepłymi przedmiotami. Udało się im nawet zidentyfikować konkretne miejsca w psim mózgu, które za to odpowiadają. To prawdopodobnie ośrodki nerwowe, które przetwarzają pozyskiwane nosem informacje.  

Wyczuwanie promieniowania cieplnego – znane tylko u kilku gatunków zwierząt 

Odbieranie promieniowania cieplnego nie jest w świecie zwierząt nowością. Potrafią to żuki - ciemniki czarne, niektóre gatunki węży oraz nietoperze wampirze, które dzięki temu wiedzą, gdzie wgryźć się w ciało, by skóra była najcieńsza. 

Teraz okazuje się, że umieją to również nasze psiaki! 

 

Es ist grad einiges los in der Forschung ➡️ "Hundenasen haben die Fähigkeit, Wärme zu erkennen" ?? https://www.sciencemag.org/news/2020/02/new-sense-discovered-dog-noses-ability-detect-heat

Posted by dog-ibox on Friday, February 28, 2020

źródło:sciencemag.com

Zostaw komentarz

0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz