Aktualności :

Quiz: jaka rasa kota jest dla Ciebie?

Reklama

Kolejny rok z rzędu rusza akcja bezpłatnego czipowanie warszawskich psów i kotów!

Pies i kot dog-cat-serious
© Shutterstock

Jak każdego roku, w stolicy będziemy mogli nie tylko bezpłatnie zaczipować naszego pupila, ale też przeprowadzić jego sterylizację oraz kastrację. Mieszkańcy mogą zapisać swoje czworonogi na zabieg do wybranych placówek weterynaryjnych.

Przez Marcelina Smugowska , 15 mar 2020

Miejska akcja ma na celu walkę z bezdomności zwierząt. Każda osoba, który zaczipuje swojego psa lub kota, ma większą pewność, że jego pupil wróci do domu cały i zdrowy.

"Z kolei zabieg sterylizacji i kastracji jest bardziej bezpieczny dla zwierząt, niż podawanie antykoncepcyjnych środków hormonalnych, które mają niepożądane działania uboczne" - zapewnia Miasto Stołeczne Warszawa. 

Czipowanie 

Właściciele psów i kotów mieszkający w Warszawie mogą bezpłatnie zaczipować zwierzę, w jednym z wybranych zakładów leczniczych. Akcja będzie trwała do 31 grudnia 2020 roku (lub do wyczerpania środków finansowych).

Właściciele muszą jedynie wypełnić wniosek w placówce weterynaryjnej, pokazać dowód tożsamości oraz książeczkę zdrowia lub paszport psa bądź kota. Warunkiem jest ukończenie przez pupila 12 tygodnia życia, a dodatkowo w przypadku psów, aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie.

"Czip ma wielkość ziarenka ryżu, nie przeszkadza zwierzęciu i nie powoduje reakcji alergicznych. Wprowadzany jest podskórnie i może działać nawet kilkadziesiąt lat" - informują pracownicy. "W przypadku odnalezienia zagubionego psa lub kota funkcjonariusze Eko Patrolu Straży Miejskiej mogą za pomocą specjalnego czytnika poznać indywidualny numer czipa i w elektronicznej bazie danych uzyskać informacje o właścicielu" - precyzują.

Sterylizacja 

W przypadku sterylizacji i kastracji, stolica pokrywa koszt wizyty kwalifikującej, narkozy, zabiegu, a także pooperacyjnej opieki oraz wizyty kontrolnej i zdjęcia szwów. Właściciele podczas pierwszej wizyty muszą zaprezentować dowód tożsamości, Kartę Warszawiaka z ważnym e-hologramem oraz książeczkę zdrowia zwierzęcia z numerem czipa.

Ponadto, pupil musi mieć ukończone sześć miesięcy. Ważne jest również, aby podczas zabiegu, suki i kotki nie były w trakcie cieczki bądź rui, a od ostatniego szczepienia muszą upłynąć przynajmniej dwa tygodnie.

W ostatnich latach w ramach akcji prowadzonej przez Warszawę zaczipowano 100 839 psów i kotów, a sterylizacji i kastracji poddano 13 410 psów i kotów

Lista z adresami klinik weterynaryjnych, gdzie można przeprowadzić zabieg dostępna jest tutaj.

Źródło: um.warszawa.pl