Reklama

Kolejny rok z rzędu rusza akcja bezpłatnego czipowanie warszawskich psów i kotów!

Pies i kot dog-cat-serious © Shutterstock

Jak każdego roku, w stolicy będziemy mogli nie tylko bezpłatnie zaczipować naszego pupila, ale też przeprowadzić jego sterylizację oraz kastrację. Mieszkańcy mogą zapisać swoje czworonogi na zabieg do wybranych placówek weterynaryjnych.

Przez Marcelina Smugowska

Opublikowano , aktualizacja dnia

Miejska akcja ma na celu walkę z bezdomności zwierząt. Każda osoba, który zaczipuje swojego psa lub kota, ma większą pewność, że jego pupil wróci do domu cały i zdrowy.

"Z kolei zabieg sterylizacji i kastracji jest bardziej bezpieczny dla zwierząt, niż podawanie antykoncepcyjnych środków hormonalnych, które mają niepożądane działania uboczne" - zapewnia Miasto Stołeczne Warszawa. 

Czipowanie 

Właściciele psów i kotów mieszkający w Warszawie mogą bezpłatnie zaczipować zwierzę, w jednym z wybranych zakładów leczniczych. Akcja będzie trwała do 31 grudnia 2020 roku (lub do wyczerpania środków finansowych).

Właściciele muszą jedynie wypełnić wniosek w placówce weterynaryjnej, pokazać dowód tożsamości oraz książeczkę zdrowia lub paszport psa bądź kota. Warunkiem jest ukończenie przez pupila 12 tygodnia życia, a dodatkowo w przypadku psów, aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie.

"Czip ma wielkość ziarenka ryżu, nie przeszkadza zwierzęciu i nie powoduje reakcji alergicznych. Wprowadzany jest podskórnie i może działać nawet kilkadziesiąt lat" - informują pracownicy. "W przypadku odnalezienia zagubionego psa lub kota funkcjonariusze Eko Patrolu Straży Miejskiej mogą za pomocą specjalnego czytnika poznać indywidualny numer czipa i w elektronicznej bazie danych uzyskać informacje o właścicielu" - precyzują.

Sterylizacja 

W przypadku sterylizacji i kastracji, stolica pokrywa koszt wizyty kwalifikującej, narkozy, zabiegu, a także pooperacyjnej opieki oraz wizyty kontrolnej i zdjęcia szwów. Właściciele podczas pierwszej wizyty muszą zaprezentować dowód tożsamości, Kartę Warszawiaka z ważnym e-hologramem oraz książeczkę zdrowia zwierzęcia z numerem czipa.

Ponadto, pupil musi mieć ukończone sześć miesięcy. Ważne jest również, aby podczas zabiegu, suki i kotki nie były w trakcie cieczki bądź rui, a od ostatniego szczepienia muszą upłynąć przynajmniej dwa tygodnie.

W ostatnich latach w ramach akcji prowadzonej przez Warszawę zaczipowano 100 839 psów i kotów, a sterylizacji i kastracji poddano 13 410 psów i kotów

Lista z adresami klinik weterynaryjnych, gdzie można przeprowadzić zabieg dostępna jest tutaj.

Źródło: um.warszawa.pl

Zostaw komentarz

0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz