Reklama

Jedno spojrzenie w oczy tego kota wystarczy, aby się zakochać!

biały kot cat-wow
© Shutterstock

Koty różnookie, czyli mające jedną tęczówkę oka niebieską, a drugą żółtą bądź pomarańczową, wyglądają zjawiskowo, ale zdarzają się wśród białych kotów nie aż tak rzadko. Oczy kotki Olive są jednak prawdziwie niezwykłe! Sami zobaczcie. 

Przez Anna Zielińska-Hoşaf

Opublikowano 25.03.2020, 12:50, aktualizacja dnia 24.03.2021, 16:51

„Kolejny kotek do rodziny”

Gdy Brytyjka o imieniu Kim, miłośniczka kotów, poszukiwała w internecie kolejnego kociaka do swej małej rodziny mruczków, zwróciła uwagę na białe kocię w typie orientalnym. Ponieważ u małych kociąt kolor oczu nie jest jeszcze ustalony (wszystkie maluchy mają niebieskie tęczówki), nie można powiedzieć, aby Kim wybrała Olive dla jej ciekawego wyglądu. Jak sama mówi, szukała wesołego, żywego kociaka, który pasowałby do tej grupki.

Jakie było zdziwienie Kim, gdy tęczówki kotki nazwanej Olive zaczęły się wybarwiać i… cały proces „zatrzymał się” w połowie! Tęczówki oczu Olive są dwubarwne. Połowa znajdująca się bliżej wewnętrznych kącików oczu jest niebieska, druga połowa – pomarańczowa.

Rzadki przypadek genetyczny

©Instagram/oddity_olive
 

Olive żyje obecnie w domu Kim wraz z grupką trzech innych kotów. Zwierzęta dogadują się ze sobą świetnie i nie zwracają uwagi na takie niuanse, jak kolor oczu czy sierści. Natomiast już ludzie odwiedzający Kim z ciekawością spoglądają na Olive.

Co jest przyczyną tak niezwykłego wybarwienia oczu kotki? Tęczówki Olive to rzadki przypadek genetyczny, zwany heterochromia iridis, czyli różnobarwność tęczówki. Powstaje zwykle u białych kotów, u których wytwarzanej jest znacznie mniej melaniny niż u kotów o innym kolorze sierści. Gen, który zatrzymuje produkcję barwnika w sierści, może, choć nie musi, zatrzymać także produkcję barwnika odpowiedzialnego za kolor tęczówek.

Częściowe zahamowanie produkcji barwnika skutkuje zwykle wybarwieniem się tylko jednej tęczówki – w przypadku Olive jednak proces objął obie tęczówki, lecz tylko częściowo.

Olive od 2017 r. posiada profil na Instagramie, który śledzi już ponad 17 tys. osób. Bez wątpienia trudno oderwać się od magnetycznego spojrzenia kotki!

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by 🧡Odd Eyed Olive 💙 (@oddity_olive) on

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by 🧡Odd Eyed Olive 💙 (@oddity_olive) on

Źródło: Cats on Catnip