Reklama

Carny pies i jego nos
© Unsplash.com/freestocks

Specjalnie wyszkolone psy będą wkrótce wykrywać koronawirusa?

Przez Sabina Stodolak Redaktor

Opublikowano aktualizacja dnia

Jeśli testy przebiegną pomyślnie, nasi czworonożni przyjaciele będą mogli wykrywać osoby zarażone koronawirusem. 

Specjalnie wyszkolone psy mogą być odpowiedzią na problem z wykonywaniem testów na koronawirusa. Jeśli badania się potwierdzą, psy będą mogły „przebadać” 750 osób w godzinę, wykrywając, kto jest zarażony. 

Czy koronawirus pachnie? 

Szanse na to, by wytrenować psy w wykrywaniu choroby, są spore. Jest to związane z tym, że nasze ciało pod wpływem choroby może wydzielać inny, specyficzny zapach. Nie wiadomo jeszcze czy w przypadku osób zarażonych koronawirusem faktycznie taki zapach się pojawia, ale COVID-19 należy do chorób upośledzających funkcje oddychania, a inne choroby z tego obszaru faktycznie zmieniają zapach ludzkiego ciała. 

Jeśli hipoteza się potwierdzi, psy mogą być w stanie wywęszyć osoby zarażone – tak, jak są w stanie wyczuć chorobę Parkinsona, malarię czy niektóre rodzaje nowotworów. 

Testy rozpoczęte

Badania nad możliwością wykorzystywania psów do wstępnej diagnozy rozpoczęły: Londyńska szkoła higieny i medycyny tropikalnej (LSHTM), Uniwersytet Durham i organizacja Medical Detection Dogs. 

Jeśli wstępne wyniki eksperymentu będą zadowalające, planowane jest szkolenie sześciu psów. Testy koncentrują się na znalezieniu unikalnego markera zapachowego, który pomoże psom identyfikować osoby z wirusem. 

Zapisz się na nasz cotygodniowy newsletter!
Zapisz się na nasz newsletter

750 osób zdiagnozowanych w godzinę! 

Jeśli eksperyment się powiedzie, może to być prawdziwy przełom. Jak na razie jednym z największych problemów jest brak możliwości wykonywania wystarczająco wielu i odpowiednio szybko testów na obecność wirusa. Pies, który może „przebadać” 750 osób na godzinę, może być niezwykle ważnym sprzymierzeńcem w walce z rozprzestrzenianiem się choroby. 

Źródło: sciencealert.com 

Więcej wiadomości o...

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?