Reklama

Po kwarantannie psy mogą cierpieć na lęk separacyjny

Pies stoi w oknie i tęksni dog-serious © Shutterstock

Odmrażanie gospodarki i związane z nim stopniowy powrót do codzienności mogą dla naszych psów oznaczać pojawienie się lęku separacyjnego. Jak przyzwyczaić je (na nowo) do naszej nieobecności? 

Przez Sabina Stodolak

Opublikowano 05.05.2020, 12:59, aktualizacja dnia 04.01.2022, 11:43

Wymuszone przez epidemię odizolowanie społeczne sprawiło, że całe dnie spędzamy w domu. Nasze psy nie posiadają się z radości. Ten szczęśliwy (dla nich) czas niedługo się skończy.

Powoli wracamy do codziennych obowiązków i wielu z nas już wkrótce wróci do pracy poza domem. Dla psów, które w międzyczasie zdążyły się przyzwyczaić do naszej obecności w zasadzie przez 24 godziny na dobę, to może być bardzo trudne doświadczenie.

Dr Roger Mugford – nadworny psycholog zwierzęcy, z którego usług korzysta rodzina królewska, podkreśla, że u psów, które w nagły sposób stracą opiekunów na kilka godzin, może pojawić się lęk separacyjny. 

Czym jest lęk separacyjny? Dowiedz się więcej! 
Tak duża ilość czasu, jaką psy spędziły przez ostatnie tygodnie ze swoimi rodzinami, może wywołać ich nadmierną zależność od opiekunów, z którą nie poradzą sobie, jeśli nagle „mama i tata” wrócą do pracy, a dzieci pójdą do szkoły.

– wyjaśnia Mugford w wywiadzie dla The Times.

Lęk separacyjny po okresie izolacji społecznej może objawiać się: 

  • Nadmiernym szczekaniem, 
  • Nieuznawaniem reguł związanych z wypróżnianiem (robienie kupy i siku w domu) 
  • Koprofagią (zjadanie odchodów)
  • Nietypowym zachowaniem – drapanie drzwi i okien, próby ucieczki z domu. 

Aby nie wywołać lęku separacyjnego, konieczne jest stopniowe przyzwyczajanie psa do naszej nieobecności. Warto stosować warunkowanie pozytywne, polegające na oferowaniu psu nagrody (np. smakołyku, pieszczoty) za prawidłowe zachowanie – np. zasygnalizowanie chęci wyjścia na zewnątrz. 

Dobrym sposobem zdaniem Mugforda jest też zostawianie psa samego w domu na krótsze okresy, a jeśli ze względu na ciągle istniejące zagrożenie nie chcemy całą rodziną wychodzić z domu, to psa można na 30 minut zostawić samego w zamkniętym pokoju i w ten sposób przyzwyczajać go do bycia samemu. Taką samą radę daje też brytyjskie stowarzyszenie opieki nad zwierzętami Blue Cross.

Nasi czworonożni przyjaciele byli w czasie izolacji ogromną podporą i radością (nie mówiąc już nawet o tym, że dla wielu osób sposobem na wyjście z domu). Dlatego, nawet kiedy sytuacja wróci już w naszym życiu do normy, nie możemy zapominać o tym, by dbać o naszych przyjaciół, okazywać im uczucia i często się z nimi bawić! 

Zostaw komentarz

0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz