Po kwarantannie psy mogą cierpieć na lęk separacyjny

Odmrażanie gospodarki i związane z nim stopniowy powrót do codzienności mogą dla naszych psów oznaczać pojawienie się lęku separacyjnego. Jak przyzwyczaić je (na nowo) do naszej nieobecności?
Przez
Opublikowano 05.05.2020, 12:59
Wymuszone przez epidemię odizolowanie społeczne sprawiło, że całe dnie spędzamy w domu. Nasze psy nie posiadają się z radości. Ten szczęśliwy (dla nich) czas niedługo się skończy.
Powoli wracamy do codziennych obowiązków i wielu z nas już wkrótce wróci do pracy poza domem. Dla psów, które w międzyczasie zdążyły się przyzwyczaić do naszej obecności w zasadzie przez 24 godziny na dobę, to może być bardzo trudne doświadczenie.
Dr Roger Mugford – nadworny psycholog zwierzęcy, z którego usług korzysta rodzina królewska, podkreśla, że u psów, które w nagły sposób stracą opiekunów na kilka godzin, może pojawić się lęk separacyjny.
– wyjaśnia Mugford w wywiadzie dla The Times.
Lęk separacyjny po okresie izolacji społecznej może objawiać się:
- Nadmiernym szczekaniem,
- Nieuznawaniem reguł związanych z wypróżnianiem (robienie kupy i siku w domu)
- Koprofagią (zjadanie odchodów)
- Nietypowym zachowaniem – drapanie drzwi i okien, próby ucieczki z domu.
Aby nie wywołać lęku separacyjnego, konieczne jest stopniowe przyzwyczajanie psa do naszej nieobecności. Warto stosować warunkowanie pozytywne, polegające na oferowaniu psu nagrody (np. smakołyku, pieszczoty) za prawidłowe zachowanie – np. zasygnalizowanie chęci wyjścia na zewnątrz.
Dobrym sposobem zdaniem Mugforda jest też zostawianie psa samego w domu na krótsze okresy, a jeśli ze względu na ciągle istniejące zagrożenie nie chcemy całą rodziną wychodzić z domu, to psa można na 30 minut zostawić samego w zamkniętym pokoju i w ten sposób przyzwyczajać go do bycia samemu. Taką samą radę daje też brytyjskie stowarzyszenie opieki nad zwierzętami Blue Cross.
Nasi czworonożni przyjaciele byli w czasie izolacji ogromną podporą i radością (nie mówiąc już nawet o tym, że dla wielu osób sposobem na wyjście z domu). Dlatego, nawet kiedy sytuacja wróci już w naszym życiu do normy, nie możemy zapominać o tym, by dbać o naszych przyjaciół, okazywać im uczucia i często się z nimi bawić!