Reklama

Ten kot ma hobby, które doprowadza sąsiadów do szału

kot na płocie cat-wow

Trzyletni Elmo ma bardzo nietypowe hobby

© Shutterstock

Kolekcjonowanie przedmiotów to nie tylko domena ludzi. Także wśród kotów znajdują się koneserzy różnych bibelotów....

Przez Anna Zielińska-Hoşaf

Opublikowano 26.05.2020, 18:28, aktualizacja dnia 24.03.2021, 16:50

Wytrwały kolekcjoner

Elmo to trzyletni kocurek, który mieszka ze swoją opiekunką, Vikki Maddocks, w Belper, w hrabstwie Derbyshire w środkowej Anglii. Odwiedzający okoliczne posesje kocurek znalazł sobie zajmujące hobby – zbiera rękawice ogrodowe!

Pani Maddocks szacuje, że w ciągu minionego roku Elmo przyniósł do domu co najmniej 14 rękawiczek, które zabrał z sąsiednich ogrodów.

Kocurek zazwyczaj przynosi najpierw jedną rękawiczkę i głośno miaucząc, rzuca ją z dumą opiekunce pod nogi. Następnie wraca po drugą – do pary.

Vikki Maddocks próbowała zwrócić rękawiczki ich właścicielom, wstawiając zdjęcia kociej kolekcji na Facebooka. Jeden z sąsiadów rozpoznał nawet swoją własność, lecz nie wniósł o zwrot – pozwolił kocurkowi zatrzymać kolekcję w komplecie.

Dumny łowca i jego prezenty

Zafascynowana Vikki Maddocks poprosiła behawiorystkę, Trudi Atkinson, o wyjaśnienie zachowania Elma. Atkinson stwierdziła, że kocurek najprawdopodobniej traktuje rękawiczki jak upolowane ofiary, które po udanych łowach przynosi do domu – tak jak wiele kotów robi np. z myszami.

„Być może już jego mama uczyła go polowania, przynosząc do gniazda obiekty zamiast żywych ofiar. A to zachowanie uległo później wzmocnieniu, gdy Elmo został – intencjonalnie lub bezwiednie – nagrodzony przez opiekunów za przyniesione łupy” – powiedziała Atkinson.

Przeczytaj, dlaczego kot przynosi myszy do domu

Behawiorystka dodała, że przynoszenie przedmiotów jako „ofiar” jest u kotów bardzo częste, natomiast już o wiele rzadziej spotyka się tak ukierunkowaną preferencję jak w przypadku Elma.

 

Vikki Maddocks said her cat Elmo had brought home at least 14 gloves from neighbouring gardens in Belper, Derbyshire, over the past year.

Posted by BBC East Midlands on Thursday, April 30, 2020

Źródło: BBC.com