Reklama

Owczarek niemiecki pierwszym psem w USA z potwierdzonym koronawirusem

Owczarek niemiecki na tle liści dog-sad © Unsplash.com/Anna Dudkova

Badanie owczarka potwierdziło infekcję COVID-19.

Przez Sabina Stodolak

Opublikowano 04.06.2020, 19:21, aktualizacja dnia 04.01.2022, 11:43

Pies z koronawirusem 

Jak donosi USDA (Departament rolnictwa Stanów Zjednoczonych) u jednego z psów z Nowego Jorku wykryto obecność wirusa SARS-CoV-2 odpowiedzialnego za zachorowanie na COVID-19. To pierwszy przypadek psa (w USA), który został zarażony tą odmianą koronawirusa. 

Psa przebadano, gdyż wykazywał objawy niewydolności oddechowej. Mimo zarażenia nie czuje się źle i prawdopodobnie uda mu się w pełni wyzdrowieć. 

Opiekunowie zarażeni

Jeden z opiekunów wykazywał symptomy typowe dla zarażenia koronawirusem jeszcze zanim pies zaczął prezentować objawy. U drugiego opiekuna potwierdzono zakażenie.

Badaniem objęto również drugiego psa, który mieszka w tym samym domu. Okazało się, że w jego krwi znaleziono przeciwciała COVID-19, ale opiekunowie twierdzą, że pies nie miał żadnego z objawów. Wynika z tego, że przeszedł infekcję bezobjawowo. 

Zarażony owczarek niemiecki po raz pierwszy został przetestowany na obecność wirusa przez prywatną klinikę weterynaryjną, a wynik potwierdziło potem laboratorium USDA. 

Owczarek stał się pierwszym oficjalnie chorym na COVID-19 psem w USA. Wprawdzie wcześniej pojawiły się doniesienia o mopsie z koronawirusem, ale ministerstwo nie potwierdziło wyników przeprowadzonego na nim badania. 

Zwierzęta nie przenoszą koronawirusa 

Mimo wykrytej u owczarka choroby USDA przypomina, że nie ma dowodów na to, by zwierzęta odgrywały znaczącą rolę w transmisji koronawirusa.

„Bazując na aktualnych informacjach, ryzyko tego, że zwierzęta przyczyniają się do rozprzestrzeniania wirusa, są bardzo niskie. Nie ma usprawiedliwienia ani potrzeby na to, by podejmować działania, które mogłyby zagrozić ich dobrostanowi” – wyjaśnia w informacji prasowej rzecznik prasowy Ministerstwa Rolnictwa USA. 
Przeczytaj: Koronawirus u psów

źródło: aphis.usda.gov/aphis/newsroom/stakeholder-info/sa_by_date/sa-2020/sa-06/sars-cov-2-dog

Zostaw komentarz

0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz