Reklama

tajemnicza-śmierć-kota

Tajemnicza śmierć kota w Arezzo

 

© Unsplash

Kot gryzie swoją właścicielkę i umiera: nowy, nietypowy wirus we włoskim Arezzo

Przez Marcelina Smugowska Redaktor

Opublikowano aktualizacja dnia

We włoskim Arezzo, kot ugryzł swoją panią, po czym umarł. Ta historia wydaje się absurdalna, jednak wydarzyła się naprawdę. Winny jest tajemniczy wirus, którego teraz badają eksperci.

To zdarzenie było tak nietypowe, że obecnie powołana przez Ministerstwo Zdrowia grupa lekarzy próbuje znaleźć odpowiedź na pytanie, co dokładnie było przyczyną śmierci kota

Prawdopodobnie kot cierpiał na wirusa innego niż wścieklizna, który został znaleziony wcześniej u nietoperza. Teraz lekarze próbują dowiedzieć się, co się stało i jak bardzo jest to niebezpieczne dla ludzi i zwierząt.

Dziwny przypadek

Próbka krwi pobrana od zwierzęcia została zbadana przez Krajowe Centrum ds. Wścieklizny w Wenecji. Wykryto w niej tzw. lyssavirus, nietypowy wirus znaleziony tylko raz w 2002 roku u kaukaskiego nietoperza.

Obecnie wirusolodzy sprawdzają, czy wirus niesie ze sobą zagrożenie czy może być przenoszony ze zwierzęcia na człowieka. Przypominają również, że jest to pojedyczny, odizolowany przypadek i apelują, aby nie rozsiewać niepotrzebnej paniki.

Szczególne środki ostrożności

W oczekiwaniu na wyniki badań, wszystkie osoby, które miały kontakt z kotem zostały poddane kwarantannie. Ponadto, burmistrz Arezzo, Alessandro Ghinelli, ogłosił dwa rozporządzenia, aby zapobiec ewentualnemu rozprzestrzenianiu się wirusa.

Pierwsze z nich dotyczy tymczasowego odebrania pogryzionej kobiety jej pozostałych zwierząt i powierzenie ich miejskiemu schronisku. Drugie rozporządzenie przewiduje, że do 27 sierpnia wszystkie psy muszą być prowadzone na smyczy. Natomiast błąkające się czworonogi zostaną poddane półrocznej obserwacji

Takie rozwiązania mają na celu ograniczenie potencjalnego rozprzestrzeniania się wirusa, zanim będzie znana przyczyn tajemniczej śmierci kota.

Źródło: lastampa.it, wamiz.it

Więcej wiadomości o...

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?