Reklama

Przodkowie kotów żyli na terenie Polski od 6000 lat? Poznaj najnowsze odkrycia naukowców!

<p>Przodkowie kot&oacute;w domowych przybyli na tereny Polski z pierwszymi rolnikami</p> cat-wow

Przodkowie kotów domowych przybyli na tereny Polski z pierwszymi rolnikami

© Marko Blažević, Unsplash

Jeszcze do niedawna uważano, że kot domowy był kompletnie nieznany na ziemiach obecnej Polski w czasach starożytnych. Czy najnowsze odkrycia polskich archeozoologów to dowód na to, że koty przybyły na nasze tereny już w neolicie?

Przez Anna Zielińska-Hoşaf

Opublikowano 20.07.2020, 18:06, aktualizacja dnia 04.01.2022, 11:42

Pierwsze kocie ślady w Europie

Pierwsze dowody na kontakt człowieka z kotem odnaleziono na Cyprze – jest to koci pochówek zlokalizowany obok grobu człowieka, liczący sobie około 9500 lat. Były to szczątki kota nubijskiego – przodka domowych mruczków.

Obecnie uważa się, że koty domowe pochodzą od dwóch linii kotów nubijskich – z terenów Mezopotamii i Anatolii oraz ze starożytnego Egiptu.

Do Europy trafiały głównie koty domowe pochodzące z linii egipskiej, a w przemycie tych zwierząt wyspecjalizowali się Rzymianie. Nie można jednak wykluczyć, że na nasz kontynent trafiały też zwierzęta z linii anatolijsko-mezopotamskiej.

Z Bliskiego Wschodu do Małopolski

Ostatnie lata przyniosły wiele nowych odkryć w dziedzinie historii kotów na ziemiach polskich. Archeozoolodzy wraz z genetykami odkryli i zbadali szczątki kotów bliskowschodnich, zlokalizowane w pobliżu osad ludzkich z okresu neolitu. Kości datowane są na okres od 4000 do 2000 lat p.n.e. Pochodzą z jaskiń znajdujących się na terenie Jury Krakowsko Częstochowskiej.

Dr Magdalena Krajcarz z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, kierownik zespołu badawczego, wyjaśnia w rozmowie z PAP, że w rozpoznaniu, czy odkryte szczątki należały do kotów żyjących blisko człowieka, pomaga analiza izotopów stabilnych węgla i azotu w kościach.

Pozwala to na ustalenie diety zwierzęcia. Zbadane koty żywiły się gryzoniami, czyli szkodnikami pól rolniczych i magazynów zboża. W ten sposób można odróżnić je od europejskich żbików, w których diecie dominowały inne zwierzęta, zamieszkujące lasy. Koty te przybyły na tereny południowej Polski wraz z pierwszymi rolnikami z Bliskiego Wschodu.

Dr Krajcarz dodaje, że o kotach udomowionych w przypadku terenów Polski możemy jednak mówić dopiero od 2000 lat. To i tak wcześniej niż do tej pory zakładano – najwcześniejsze źródła pisane wspominające o kotach na terenie ziem obecnej Polski pochodzą z VIII w. n.e.

Wówczas kot egipski zdobył już sporą część Europy, a plemiona słowiańskie doceniły jego zdolności łowieckie, rezygnując na rzecz kota z usług oswajanej łasicy.

Źródło: pnas.org, dziennik.pl, nationalgeographic.com

Zostaw komentarz

0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz