Naukowcy ujawniają – jest 5 typów kociarzy. Sprawdź, którym z nich jesteś
Według nowych badań przeprowadzonych przez brytyjskich naukowców, opiekunów kotów można podzielić na pięć kategorii pod względem ich stosunku do kocich wędrówek i polowań.
Przez
Opublikowano 08.09.2020, 19:55
Co sądzisz o kocich polowaniach?
W przeprowadzonych na Uniwersytecie Exeter w Wielkiej Brytanii badaniach w ramach projektu „Koty, właściciele kotów i dzika przyroda” wzięły udział osoby będące kocimi niewolnikami (lub, jeśli ktoś woli – osoby posiadające koty). Analiza odpowiedzi na zadawane im pytania ujawniła bardzo różne podejście do spraw związanych z kocimi polowaniami i eskapadami.
Pytania, które zadawano opiekunom, dotyczyły tego, jak postrzegają kocią potrzebę polowań, czy martwią się wpływem kociego zachowania na populację dzikich zwierząt żyjących w okolicy, na ile niepokoi ich bezpieczeństwo pupili.
Okazało się, że opiekunów można podzielić na pięć kategorii o zgoła odmiennym postrzeganiu kociego zachowania.
Sumienny opiekun czy obrońca wolności? Którym typem kociarza jesteś?
W ramach badania wyodrębniono następujące typy kociarzy:
- Zatroskany obrońca: najważniejsze jest dla niego kocie bezpieczeństwo. Boi się, że kot polując i wędrując, może zostać skradziony bądź skrzywdzony. Najchętniej trzyma kota w mieszkaniu (kot niewychodzący). Nie myślą specjalnie o tym, czy kot narusza populację fauny w okolicy.
- Świadomy opiekun: ma jasność tego, że wypuszczanie kota z domu może skutkować redukcją populacji ptaków i małych zwierząt w okolicy.
- Tolerancyjny opiekun: nie bardzo podoba mu się idea kocich polowań, ale rozumie kocie potrzeby i akceptuje je.
- Opiekun nieingerujący: żyje w błogiej nieświadomości, nie zdając sobie sprawy z potrzeb kota i tego, że ma naturę łowcy. Nie bierze pod uwagę tego, że kot na wolności poluje.
- Obrońca wolności: sprzeciwia się ograniczeniu wolności kotów. Uważa, że koty mają prawo polować i nie można im tego ograniczać. Nie czuje się odpowiedzialny za zachowanie kotów.
Badanie zostało przeprowadzone w związku z dość dużą liczbą zwierząt odławianych każdego roku przez rosnącą populację kotów domowych żyjących w Wielkiej Brytanii. Choć statystycznie kot domowy nie zabija wielu zwierząt – to przy populacji liczącej 10 mln kotów niektóre gatunki mogą być zagrożone. Szacuje się, że w Wielkiej Brytanii koty zabijają około 27 mln ptaków rocznie.
Naukowcy chcą zrozumieć to, w jaki sposób kocie potrzeby polowań są postrzegane przez ich opiekunów. Dzięki temu będą mogli lepiej dopasować programy edukacyjne, które pomogą chronić dziką przyrodę, a jednocześnie sprawią, że koty, którym ograniczono by polowania, mogłyby mieć zapewnione potrzeby i być szczęśliwe.
Jakim opiekunem jesteś?
Jeśli chcecie sprawdzić jakim typem wy jesteście, to zapraszamy do wypełnienia quizu – niestety dostępny jest jedynie w języku angielskim.
Źródło: phys.org