Reklama

Naukowcy ujawniają – jest 5 typów kociarzy. Sprawdź, którym z nich jesteś

Kot na łące poluje cat-wow © Unsplash.com/Marko Blažević

Według nowych badań przeprowadzonych przez brytyjskich naukowców, opiekunów kotów można podzielić na pięć kategorii pod względem ich stosunku do kocich wędrówek i polowań. 

Przez Sabina Stodolak

Opublikowano , aktualizacja dnia

Co sądzisz o kocich polowaniach? 

W przeprowadzonych na Uniwersytecie Exeter w Wielkiej Brytanii badaniach w ramach projektu „Koty, właściciele kotów i dzika przyroda” wzięły udział osoby będące kocimi niewolnikami (lub, jeśli ktoś woli – osoby posiadające koty). Analiza odpowiedzi na zadawane im pytania ujawniła bardzo różne podejście do spraw związanych z kocimi polowaniami i eskapadami. 

Pytania, które zadawano opiekunom, dotyczyły tego, jak postrzegają kocią potrzebę polowań, czy martwią się wpływem kociego zachowania na populację dzikich zwierząt żyjących w okolicy, na ile niepokoi ich bezpieczeństwo pupili.

Okazało się, że opiekunów można podzielić na pięć kategorii o zgoła odmiennym postrzeganiu kociego zachowania. 

Sumienny opiekun czy obrońca wolności? Którym typem kociarza jesteś? 

W ramach badania wyodrębniono następujące typy kociarzy: 

  1. Zatroskany obrońca: najważniejsze jest dla niego kocie bezpieczeństwo. Boi się, że kot polując i wędrując, może zostać skradziony bądź skrzywdzony. Najchętniej trzyma kota w mieszkaniu (kot niewychodzący). Nie myślą specjalnie o tym, czy kot narusza populację fauny w okolicy. 
  2. Świadomy opiekun: ma jasność tego, że wypuszczanie kota z domu może skutkować redukcją populacji ptaków i małych zwierząt w okolicy. 
  3. Tolerancyjny opiekun: nie bardzo podoba mu się idea kocich polowań, ale rozumie kocie potrzeby i akceptuje je.
  4. Opiekun nieingerujący: żyje w błogiej nieświadomości, nie zdając sobie sprawy z potrzeb kota i tego, że ma naturę łowcy. Nie bierze pod uwagę tego, że kot na wolności poluje. 
  5. Obrońca wolności: sprzeciwia się ograniczeniu wolności kotów. Uważa, że koty mają prawo polować i nie można im tego ograniczać. Nie czuje się odpowiedzialny za zachowanie kotów. 

Badanie zostało przeprowadzone w związku z dość dużą liczbą zwierząt odławianych każdego roku przez rosnącą populację kotów domowych żyjących w Wielkiej Brytanii. Choć statystycznie kot domowy nie zabija wielu zwierząt – to przy populacji liczącej 10 mln kotów niektóre gatunki mogą być zagrożone. Szacuje się, że w Wielkiej Brytanii koty zabijają około 27 mln ptaków rocznie. 

Naukowcy chcą zrozumieć to, w jaki sposób kocie potrzeby polowań są postrzegane przez ich opiekunów. Dzięki temu będą mogli lepiej dopasować programy edukacyjne, które pomogą chronić dziką przyrodę, a jednocześnie sprawią, że koty, którym ograniczono by polowania, mogłyby mieć zapewnione potrzeby i być szczęśliwe. 

Jakim opiekunem jesteś? 

Jeśli chcecie sprawdzić jakim typem wy jesteście, to zapraszamy do wypełnienia quizu – niestety dostępny jest jedynie w języku angielskim. 

Źródło: phys.org

Zostaw komentarz

0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz