Reklama

Zaginiony pies odnajduje się w nielegalnej hodowli. To, co odkrywa jego opiekun wstrząsa całą Litwą

Zaginiony west highland white terrier dog-angry © LRT

Bezwarunkowa miłość psów sprawia, że mówi sie o nich jako o najlepszych przyjaciołach człowieka. Niestety, nie wszyscy myślą w ten sposób. 

Przez Marysia Sinkiewicz

Opublikowano 10.09.2020, 19:30, aktualizacja dnia 04.01.2022, 11:42

Istnieją ludzie, którzy chcą czerpać korzyści finansowe z posiadania psów, zakładając pseudohodowle i eksploatując je w nieludzkich warunkach. 

Ta historia ma swój początek w miniony czwartek (tj. 03.09.2010) w okręgu Kretinga na Litwie. Zaginął wówczas pies rasy West highland white terrier o imieniu Sniegė (Śnieżek). Opiekunowie zwierzęcia i ich przyjaciele dotarli do magazynu, w którym znajdowało się około 18 innych psów rasowych. Wszystkie były trzymane w klatkach. Na miejsce natychmiast została wezwana policja.

Tam, gdzie jest zło, jest też ktoś, kto stara się je poskromić

Wkrótce potem na litewskiej grupie na Facebooku Gelbėkime gyvūnus iš pragaro (Ratujmy zwierzęta przed piekłem) pojawił się film, przedstawiający inną lokalizację, która miała funkcjonować jako nielegalna hodowla psów, gdzie zwierzęta żyły w makabrycznych warunkach.

Jedynym źródłem wody dla przetrzymywanych zwierząt była wanna pełna wyjątkowo brudnej, śmierdzącej wody, która zaczęła zakwitać glonami. Wiele psów było trzymanych w liczbach, które przekraczały dozwolone standardy weterynaryjne. Niektóre z nich miały na ciałach ogromne rany. Psy wykazywały też oznaki znęcania się nad nimi, ponieważ niechętnie zbliżały się do ratowników.

Ogromna skala problemu

Wiadomość o hodowli wywołała falę wstrząsów w całym kraju. LRT, litewska narodowa telewizja i radio, poinformowała, że zakres problemu jest większy, niż początkowo sądzono.

W ciągu kilku dni w 3 okręgach znaleziono i zidentyfikowano szereg nielegalnych hodowli szczeniąt. Ogromne ilości ochotników, a także kilka grup zajmujących się prawami zwierząt ruszyli na miejsce zdarzenia, aby zbadać i uratować zwierzęta.

W odpowiedzi na zachowanie obrońców, wielu nielegalnych hodowców zaczęło próbować ukrywać swoje szczenięta lub pozbywać się ich na wszelkie możliwe sposoby: porzucając je na polach, wypuszczając na wolność w lasach, a nawet zabijając.

Twarde prawo

Jedna z organizacji, Nuaro fondas, opublikowała na swoim Facebooku, że do tej pory udało im się uratować łącznie 61 psów z wielu nielegalnych hodowli szczeniąt. Również Państwowa Służba Żywności i Weterynarii wydała nakaz konfiskaty 12 psów od jednego z  nielegalnych hodowców psów, któremu postawiono zarzuty karne.

Nuaro fondas wyjaśniło, że ratowanie zwierząt nie jest tak łatwe. Nie można ich po prostu zabrać. Wszystko musi być zrobione za pośrednictwem władz lokalnych. W przeciwnym razie jest to po prostu wtargnięcie na teren prywatny i kradzież.

 

🏆👏VALIO‼️IŠGELBĖJOME 58 ŠUNELIUS‼️Štai iš pragaro išgelbėtųjų nuotraukos🌸Dėkojame visiems savanoriams padėjusiems...

Posted by Nuaras Lietuva on Sunday, September 6, 2020

Od 2012 roku na Litwie obowiązuje nakaz rejestracji hodowli zwierząt domowych, a hodowcy muszą spełniać szereg wymogów sanitarnych. 

Za okrucieństwo wobec zwierząt kodeks karny przewiduje roboty publiczne, karę pieniężną, areszt lub pozbawienie wolności na okres do jednego roku.

Zostaw komentarz

0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz