Reklama

Niesamowite! Opiekunka mówi kotu „Zrób to!” a ten słucha jej jak… pies (VIDEO)

Kot i opiekunka trenują cat-wow

W ramach eksperymentu naukowego kobiecie udało się nauczyć kota tego, by naśladował jej ruchy i czynności i robi to lepiej niż niejeden pies!

Przez Sabina Stodolak

Opublikowano , aktualizacja dnia

Przyzwyczailiśmy się myśleć, że psy można wytresować, a kot co najwyżej łaskawie weźmie pod uwagę nasze sugestie dotyczące tego, by nie wskakiwał na blat w kuchni.

Eksperyment przeprowadzony przez Claudię Fugazza i Fumi Higaki pokazuje, że kota też można nauczyć wykonywania komend naśladownictwa. 

Kot potrafi myśleć abstrakcyjnie? 

Sam fakt tego, że kot nauczył się działać na polecenie jest niezwykłe, ale jest ciekawsze jest to, że potrafi naśladować człowieka. Oznacza to, że inteligencja kota pozwala mu na rozpoznawanie ruchów „obiektu” , który nie jest kotem.

Człowiek wygląda zupełnie inaczej, a mimo tego Ebisu (kot, który brał udział w eksperymencie) potrafił zrozumieć, że kiedy trenerka podnosi ręce, ona ma podnieść przednie łapki, a kiedy trenerka się obraca, kot powinien zrobić to samo. 

Dla ludzi to oczywiste, ale dla kota równanie ręce = górne łapki nie jest już takie proste. Skoro Ebisu to zrozumiałą, oznacza to, że kot ma większe zdolności myślenia abstrakcyjnego, niż myśleliśmy. 
Trening Ebisu z jej trenerką Fumi Higaki trwał dość długo.

W końcu udało się nauczyć kota imitowania zachowań trenerki w 81% przypadków. Sami zobaczcie: 

Niestety Ebisu zmarła dość szybko po zakończeniu badania (cierpiała na niewydolność nerek). Eksperymenty z kolejnymi kotami będą wymagały cierpliwości, bo trenowanie kota to znacznie dłuższy i bardziej skomplikowany proces niż szkolenie szczeniaka
 

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz