Reklama

Tłumacz kociego języka – czy dzięki tej aplikacji już wkrótce porozmawiasz z Mruczkiem?

<p>Czy już niedługo będzie można porozmawiać z kotem jego językiem?</p> cat-wow

Czy już niedługo będzie można porozmawiać z kotem jego językiem?

© Velizar Ivanov/Unsplash

MeowTalk to najnowszy projekt Javiera Sancheza, byłego inżyniera firmy Amazon, który pracował nad asystentem głosowym Alexa. Jego najnowsza aplikacja ma odkryć przed nami tajniki kociego języka.

Przez Anna Zielińska-Hoşaf

Opublikowano 26.11.2020, 17:25, aktualizacja dnia 04.01.2022, 11:42

Javier Sanchez jest obecnie kierownikiem projektu w firmie technologicznej Akvelon. Jego najnowszy wynalazek to MeowTalk – aplikacja, która ma tłumaczyć „kocie wypowiedzi” skierowane do człowieka. 

Tajemnice miauczenia

„Te przekazy to nie jest język. Koty nie dzielą się słowami i nie komunikują ze sobą [miauczeniem]” – powiedział Sanchez. I to prawda. Doprecyzujmy, że w obrębie gatunku miauczeniem posługują się jedynie kocięta w komunikacji z matką. Przodek kota domowego po odłączeniu się od matki przestawał miauczeć. Nasze mruczki miauczą po to, by porozumieć się z nami!

9 żyć… i 9 intencji

Sanchez i jego zespół w toku badań doszli do wniosku, że koty komunikują miauczeniem dziewięć podstawowych intencji, m.in. „jestem głodny”, „jestem szczęśliwy” czy „odczuwam ból”. Te intencje zawarte są w aplikacji, której zadaniem jest je rozróżnić.

Wiadomo jednak, że koty różnią się między sobą, więc i aplikacja będzie stale dopracowywana – również przez opiekunów – aby tłumaczenia były możliwie dokładne. Opiekunowie mają możliwość oceny tłumaczenia, a także dodawania komunikatów (np. „Chcę moją zabawkę!”).

Jak korzystać z MeowTalk?

Użytkownik aplikacji będzie nagrywał miauczenie kota, po czym program postara się rozszyfrować, co ono oznacza, posługując się „bazą miauków” i ich tłumaczeń oraz aktualizacjami samego użytkownika. 

Pierwszego testu aplikacji dokonał sam Sanchez – miauczenie jego kota zostało przetłumaczone jako „Jestem zły! Zostaw mnie w spokoju!”.

Zespół planuje stworzyć aplikację w kilku, poza angielskim, językach, a dalekosiężnym celem będzie wykonanie urządzenie, które będzie w stanie przetłumaczyć miauczenie i… udzielić na nie odpowiedzi. 

Źródło: New York Post

Zostaw komentarz

0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz