Reklama

Sylwester 2020: czy mogę wyjść z psem na spacer? Czy będzie zakaz fajerwerków?

Nowy Rok dog-serious © Shutterstock

Wbrew wcześnieszym zapowiedziom, szef rządu wycofał się z wprowadzenia godziny policyjnej w Sylwestra, będzie jednak obowiazywał zakaz wychodzenia z domu. Czy w związku  z tym zostanie wprowadzony zakaz fajerwerków? I czy można wyjść z psem na spacer po 18ej? Odpowiadamy.

Przez Sabina Stodolak

Opublikowano 30.12.2020, 13:14, aktualizacja dnia 04.01.2022, 11:42

Rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii opublikowano 21 grudnia. Wprowadzało ono godzinę policyjną, z której ostatecznie rząd się wycofał, gdyż wiązałoby się to z wprowadzeniem stanu nadzwyczajnego. Mimo to, wciąż obowiązuje zakaz wychodzenia z domu.

Czy oznacza to, że opiekunowie psów przez 11 godzin nie będą mogli wyjść na spacer z psem?

Jak brzmi rozporządzenie o zakazie wyjścia w Sylwestra?

Rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii opublikowano 21 grudnia. § 26 niniejszego rozporządzenia mówi o tym, że od dnia 31 grudnia 2020 r. od godz. 19.00 do dnia 1 stycznia 2021 r. do godz. 6.00 na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej przemieszczanie się osób przebywających na tym obszarze jest możliwe wyłącznie w celu:

1) wykonywania czynności służbowych lub zawodowych lub wykonywania działalności gospodarczej;

2) zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego.

Czy można wyprowadzić psa w Sylwestra?

Trudno oczekiwać, że nasz pupil, będzie przez 11 godzin powstrzymywał się od siusiania. Czynności fizjologiczne naszych podopiecznych są bieżącymi sprawami życia codziennego i w związku z tym, wyjście z psem „na siusiu” o godzinie 20:00 czy 22:00 nie powinno spotkać się z obostrzeniami ze strony policji.

Można więc założyć, że wyprowadzanie psa na spacer jest bieżącą sprawą życia codziennego i jako taka, może być realizowana również w czasie zakazu wynikającego z rozporządzenia.

Choć oczywiście, jeśli wyjdziemy z psem na spacer 10 km od domu o 4 rano w Sylwestrową noc, to interpretacja stróży prawa na temat zasadności takiej wycieczki i tego czy jest to nasza czynność zwyczajowa, może być nam nieprzychylna. A wtedy pozostanie jedynie grzeczne przyjęcie mandatu lub odmowa i wejście na drogę prawną.

   

Czy będzie obowiązywał zakaz sprzedaży fajerwerków?

Mimo obostrzeń, niestety rząd nie zdecydował się na wprowadzenie zakazu fajererków, co oznacza, że nasi pupile, jak co roku, będą narażeni na hałasy wybuchających petard, choć miejmy nadzieję, że w mniejszym stopniu. 

"Bardzo gorąco apelujemy o nieprzemieszczanie się oraz o nieużywanie fajerwerków, by ten sylwester mógł przebiec spokojnie. Wiem, że to nie jest coś, czego oczekiwaliśmy jeszcze kilka tygodni temu, ale w tym roku właśnie tak powinno być"  - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Dodajmy, że zakaz fajerwerków obowiązuje w wielu krajach, m.in. w Niemczech. Mamy nadzieję, że doczekamy się takiego przepisu również w Polsce.

Zostaw komentarz

0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz