Reklama

Kot delikatesowy – nowy rodzaj kota zyskuje uznanie internautów. Jak go przyrządzić?

Kot_w_sklepie cat-happy

Kot delikatesowy w sklepie spożywczym 

© Instagram.com/bodegacatsofinstagram

Trochę sobie dworujemy, bo kot delikatesowy nie jest do jedzenia, choć z jedzeniem jest związany. Deli-koty podbijają internet. Dowiedzcie się, dlaczego. 

Przez Sabina Stodolak

Opublikowano 26.01.2021, 13:46, aktualizacja dnia 24.03.2021, 16:46

Kot Bodega, czyli kot (w) spożywczy (m) 

W Polskich marketach nie zatrudnia się kotów. Sanepid w kwestii sierści byłby raczej nieprzejednany. Nie we wszystkich krajach obowiązują jednak tak restrykcyjne reguły HACCAPu jak w Polsce.

W tych miejscach koty „zatrudnia” się etatowo. Ich zadaniem jest pilnowanie dobytku przed gryzoniami, które mogłyby być zainteresowane zgromadzoną na półkach w i magazynie żywnością. Te koty nazywa się kotami Bodega lub kotami delikatesowymi. 

Bodega oznacza składzik wina lub, w szerszym znaczeniu, winiarnię lub szynk. Emigranci hiszpańscy zamieszkujący Nowy York, słowa bodega zaczęli używać również w kontekście magazynu. W końcu słowo weszło na stałe do nowojorskiej gwary i obecnie oznacza po prostu sklep spożywczy. 

Na czterech obywateli – jeden szczur 

W Nowym Jorku ilość szczurów jest ogromna. Szacuje się, że stanowią one 24% liczby ludności, czyli w 8,4 mln mieście jest och około 2 mln.  Walka z plaga szczurów od lat jest nieskuteczna. A za złapanie w sklepie szczura właściciel płaci wysoki mandat. 

Właściciele sklepów wzięli się więc na sposób i dokarmiają bądź w pełni adoptują koty do pilnowania dobytku i odstraszania gryzoni. Wprawdzie za kota w sklepie też można zapłacić mandat, ale po pierwsze łatwiej go uniknąć a po drugie widok kota leżącego przy paczce chipsów nie wystraszy klientów, ale szur w tym samym miejscu mógłby już wzbudzić podejrzenia klientów co do higieny całego przybytku. 

Kotów Bodega są w Nowym Jorku dziesiątki. Trudno się zatem dziwić, że na Instagramie i Twitterze powstało kilka ich fanklubów. Ludzie fotografują przyłapane na leniuchowaniu koty sklepowe, a ich fotografie wrzucają na serwisy społecznościowe. 

Czy znacie jakieś koty Bodega w Polsce? Jeśli tak, to zapraszamy na nasze forum – podzielcie się zdjęciami!