Reklama

Zagrożenie wścieklizną na Mazowszu! Sprawdź środki ostrożności i obostrzenia dotyczące psów i kotów!

<p>Zagrożenie wścieklizną na Mazowszu - chrońmy psy i koty!</p> dog-cat-serious

Zagrożenie wścieklizną na Mazowszu - chrońmy psy i koty!

© Nick Bolton/Unsplash

Psy wyprowadzane wyłącznie na smyczy, koty – trzymane w zamknięciu. To niektóre z obostrzeń wprowadzonych przez Wojewodę Mazowieckiego w związku z ogniskiem wścieklizny wykrytym w podwarszawskiej gminie Wiązowna. Chorobę potwierdzono u lisa.

Przez Anna Zielińska-Hoşaf

Opublikowano 29.01.2021, 17:23, aktualizacja dnia 24.03.2021, 16:46

W ubiegły wtorek, 19 stycznia, Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Siedlcach poinformował o odkryciu przypadku wścieklizny u lisa w miejscowości Izabela w gminie Wiązowna (powiat otwocki).

W związku z wykryciem ogniska tej groźnej choroby Wojewoda Mazowiecki na wniosek Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii wydał rozporządzenie w sprawie zwalczania wścieklizny.

Obostrzenia na terenie objętym zagrożeniem

Zgodnie z rozporządzeniem, na obszarze objętym zagrożeniem wścieklizną wprowadzono obostrzenia, które mają na celu ochronę ludzi i zwierząt przed zarażeniem się wścieklizną:

  • trzymanie psów na zewnątrz wyłącznie na smyczy bądź na ogrodzonym terenie zamkniętym;
  • trzymanie kotów w zamknięciu (niewypuszczanie na zewnątrz);
  • trzymanie zwierząt gospodarskich w okólnikach i na zamkniętych wybiegach;
  • zakaz organizowania targów, wystaw, pokazów, konkursów z udziałem psów, kotów czy innych zwierząt wrażliwych na wściekliznę;
  • zakaz organizowania polowań i odłowów (z wyjątkiem odstrzałów sanitarnych dzików i polowań indywidualnych na dziki bez udziału psów).

Na jakim obszarze obowiązują obostrzenia?

Granice obszaru zagrożonego wścieklizną oznakowane zostały tablicami: UWAGA! OBSZAR ZAGROŻONY WŚCIEKLIZNĄ ZWIERZĄT. Ognisko choroby obejmuje część powiatów otwockiego i mińskiego oraz dzielnicę Wesoła i część dzielnicy Wawer miasta stołecznego Warszawy. Obostrzenia obejmują następujące jednostki administracyjne:

  • w dzielnicy Wawer m.st. Warszawy: obszar ograniczony od północy Mazowieckim Parkiem Krajobrazowym, od zachodu ulicą Kwitnącej Akacji, od południa ulicą Izbicką, ulicą Zagórzańską i ulicą Złotej Jesieni;
  • w dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy: obszar na południe od ulicy Trakt Brzeski oraz obszar ograniczony od północy linią kolejową, od zachodu ulicą I Praskiego Pułku i od południa ulicą Trakt Brzeski;
  • w powiecie mińskim: miasto Sulejówek oraz w gminie Halinów miejscowości: Długa Kościelna (część miejscowości na zachód od ulicy Jana Kochanowskiego), Długa Szlachecka (część miejscowości na zachód od ulicy Prymasa Stefana Wyszyńskiego), Grabina, Halinów (część miejscowości na zachód od ulicy Okuniewskiej), Hipolitów, Józefin, Królewskie Brzeziny, Stary Konik;
  •  w powiecie otwockim, w gminie Wiązowna miejscowości: Boryszew, Duchnów, Emów, Góraszka, Izabela, Majdan, Michałówek, Stefanówka, Wiązowna, Zagórze, Zakręt.

Pamiętajmy, że obowiązkiem szczepienia przeciw wściekliźnie objęte są wszystkie psy domowe, koty są natomiast szczepione fakultatywnie (zaleca się szczepienie kotów wychodzących i wolno żyjących).

Nie należy jednak zapominać, że nawet zaszczepione zwierzę jest w niebezpieczeństwie w przypadku spotkania z osobnikiem zarażonym wścieklizną. Zwierzęta takie są bardziej śmiałe i agresywne, mogą poważnie zranić lub zabić psa czy kota.