Reklama

Psy na służbie dostaną w Polsce dożywotnią opiekę? Trzymajmy kciuki za ustawę!

Pies policyjny
dog-serious © Unsplash.com/Marisa Teruel

Czy psy ratujące ludzkie życie, będą miały w Polsce zapewnione godne życie po odejściu ze służby? Możliwe, że tak! 
 

Przez Sabina Stodolak

Opublikowano , aktualizacja dnia

W Polsce w służbach (policja, straż miejska, straż pożarna, straż graniczna itd.) służy ponad 1500 psów i kilkadziesiąt koni. Kiedy kończą służbę, nie przechodzą na zasłużoną emeryturę. Jeśli mają szczęście, opiekuje się nimi ich opiekun. Jeśli nie, lądują w schronisku. Dzięki nowej ustawie to może się zmienić. 

Mariusz Kamiński, szef MSWiA przekazał do rządu projekt ustawy, która miałaby regulować status zwierząt na służbie. Zgodnie z propozycją, zwierzęta po zakończeniu służby, otrzymywałyby od państwa opiekę weterynaryjną i dożywotnie utrzymanie. 

Emerytura? Na razie nie dla psa kiełbasa

Obecnie status zwierząt po zakończeniu służby nie jest regulowany. Psem może zaopiekować się jego dotychczasowy opiekun, który jednak nie dostanie żadnych środków na opiekę nad psem.

Musi mu zapewnić wyżywienie i opiekę weterynaryjną we własnym zakresie. Wyjątkiem Państwowa Straż Pożarna i Krajowa Administracja Skarbowa,  które posiadają fundusze na opiekę nad emerytowanymi zwierzętami.  

Psy policyjne – wszystko, co chcesz o nich wiedzieć! 

Pieskie życie emeryta może się odmienić 

Regulacja, która postuluje MSWiA miałaby umożliwiać przekazanie zwierząt pod opiekę dotychczasowego opiekuna, a jeśli on nie będzie mógł zająć się zwierzęciem, zaadoptować je będzie mógł inny funkcjonariusz lub pracownik cywilny formacji. Ewentualnie zwierzę będzie mogło być przekazane pod opiekę organizacji zajmującej się ochrona zwierząt. 

Państwo (czyli my z naszych podatków) pokrywałoby koszty opieki weterynaryjnej oraz żywienia zwierząt (przy czym żywność przekazywana byłaby w naturze lub w formie ekwiwalentu pieniężnego). 

Co ważne opiekun byłby kontrolowany, czy właściwie opiekuje się zwierzęciem. W skrajnych przypadkach istniałaby możliwość odebrania mu zwierzęcia. 

Jak na razie wspomniana ustawa to jedynie projekt. Czy faktycznie zostanie opracowana, przegłosowana i wejdzie w życie, czas pokaże. Jak na razie służące i ratujące życie psy, kiedy nie mogą już dalej służyć, muszą liczyć na dobre serca swoich opiekunów. 

źródło: PAP

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz