Reklama

Mem z kotem sprzedany za pół miliona dolarów! Oto on

Nyan Cat cat-wow © Youtube.com/Nyan Cat

Jeśli jeszcze nie znacie Nyan Cat, różowego pikselowego kota, za którym ciągnie się tęcza, to musicie go zobaczyć! To „dzieło sztuki” zostało właśnie sprzedane za oszałamiającą kwotę.  A nawet (tak naprawdę) nie istnieje! 

Przez Sabina Stodolak

Opublikowano , aktualizacja dnia

Nyan Cat to animowany filmik, który 10 lat temu stworzył Chris Torres. Do japońskiej piosenki pop stworzył animację kota z ciałem z tostu, który leci przez kosmos, a za nim ciągnie się tęcza.

Video stało się hitem internetu i w 2011 roku było na piątym miejscu pod względem ilości odsłon. Do dziś obejrzano je ponad 185 mln razy, a w 2012 roku Nyan Cat otrzymał nagrodę Webby Award – mem roku. 

Inspiracją do stworzenia gifu był kot Torresa o imieniu Marty (który rok później zmarł). 

Mem z kotem na aukcji 

10 lat po swoim sukcesie, Nyan Cat pojawił się na platformie Foundation, która zajmuje się sprzedażą dóbr cyfrowych. Cyfrowy „oryginał” został sprzedany za niebagatelną sumę 580.000$. Oznacza to, że ktoś zapłacił ponad 2 mln złotych za internetowy mem, przy czym w odróżnieniu od tradycyjnych dzieł typu obraz, nabywca w zasadzie nie kupił niczego konkretnego.

Nie jest nawet nabywcą praw autorskich. Kupił jedynie oświadczenie autora, że to właśnie ta wersja cyfrowa animacji jest „pierwszą i oryginalną” – mimo tego, że kopie są identyczne i  niemożliwe do odróżnienia od „oryginału”, bo to jedynie zbiór zer i jedynek. 

Jest to jak dotąd najdroższa transakcja na rynku dzieł cyfrowych, a twórcy platformy Foundation uważają, że cyfrowe „oryginały” dzieł, będą niedługo osiągać taką samą wartość, jak dzieła istniejące w offline.

Sukces Nyan Cat doczekał się wielu sceptycznych komentarzy, ale czyż to nie zachwycające, że to właśnie kot (i to nieco kwadratowy) osiągnął tak ogromną cenę? 

Zostaw komentarz

0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz