Reklama

Naukowcy potwierdzają: to kobiety udomowiły psy!

Kobieta z psem dog-wow © Unsplash.com/Artem Beliaikin

Choć mówi się, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka, tak naprawdę, gdyby nie kobiety, psy nie osiągnęłyby takiego statusu! 

Przez Sabina Stodolak

Opublikowano , aktualizacja dnia

Badania nad tym, w jaki sposób doszło do udomowienia psów, przeprowadzono na Uniwersytecie  Waszyngtonie. Analizując sposoby, na jakie funkcjonowały tradycyjne społeczności zauważono, że im mocniej to kobiety angażowały się w opiekę nad psami, tym w większym stopniu stawały się one członkami rodziny. 

W plemionach, w których to kobiety zajmują się psami (np. dają im jeść) relacja między ludźmi i psami staje się głębsza. To w tych społecznościach psy były wpuszczane do domów (a później do łóżek), dostawały własne imiona. Tam, gdzie psami zajmowali się mężczyźni,taka więź się nie tworzyła – mężczyźni bowiem traktowali psy bardziej użytkowo. 

Odkryliśmy, że relacje kobiet z psami miały większy wpływ na tworzenie się więzi pomiędzy psami a ludźmi, niż relacje psów z mężczyznami

– wyjaśnia autorka badania Jaime Chambers. 

Metaanaliza badań nad udomowieniem psów i wnioski 

Aby sprawdzić, jak naprawdę doszło do udomowienia, przeanalizowano prawie 1000 danych antropologicznych – 844 zapiski oraz 144 opowieści przekazywane z ust do ust. Te dowody kulturowe pokazują, jak kształtowało się społeczeństwo i jego zasady. 
Pierwotnie psy pełniły funkcję użytkową – były dla ludzi wsparciem w polowaniach.

Z perspektywy psów taka relacja też była korzystna, dostawały jeść i miały własny, bezpieczny kąt w wiosce. Analizując dokumenty, badacze odkryli, że z perspektywy psów relacje z kobietami były bardziej użyteczne – dostawały one nie tylko jedzenie, ale również oznaki uczucia, a to pozwalało na wykształcenie się więzi. 

Pies bardziej użyteczny tam, gdzie zimno 

Przy okazji odkryto również, że psy bardziej cenione były przez kultury żyjące w zimnym klimacie. Prawdopodobnie dlatego, że psy łatwo się przegrzewają (i w efekcie są mniej pomocne w tropikalnym klimacie), za to pomagają w ogrzaniu się w zimnym. 
Pamiętajmy (nie tylko w Dniu Kobiet), że to głównie dzięki kobietom mamy dziś tak wspaniałych i oddanych przyjaciół jak psy! 

źródło: news.wsu.edu

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz