Reklama

Marzec – na co powinni zwrócić uwagę opiekunowie psów w tym miesiącu?

Marzec – na co powinni zwrócić uwagę opiekunowie psów w tym miesiącu? dog-serious © Shutterstock

Pasożyty, sezonowe owoce i warzywa oraz linienie. Oto rzeczy, na które warto zwrócić uwagę w marcu, w trosce o naszego czworonożnego przyjaciela.

Przez Marysia Sinkiewicz

Opublikowano 11.03.2021, 12:05, aktualizacja dnia 04.01.2022, 11:41

Marzec jest początkiem wiosny. Wraz z nadejściem słonecznych dni, zmienia się nieco nasz tryb życia, a co za tym idzie, również życie naszych psów.

Na co powinni zwrócić uwagę opiekunowie psów w tym czasie? Na pewno warto pomyśleć o zabezpieczeniu psa przed kleszczami i przygotować się na wiosenne linienie czworonoga. A jeśli nasz pupil jest na diecie domowej, warto włączyć w nią sezonowe owoce i warzywa.

Marcowe kwiaty

Kiedy dni stają się dłuższe i cieplejsze, psy też chcą przebywać jak najdłużej na świeżym powietrzu. Warto w tym czasie pamiętać, że marzec jest miesiącem w którym kwitnie wiele roślin – niektóre z nich są szczególnie niebezpieczna dla naszych pupili. Sprawdź które!

  • hiacynt – to roślina trująca dla psa i innych zwierząt domowych! Objawy zatrucia to obfite wydzielanie śliny, ból przy połykaniu, wodnista biegunka, nudności i wymioty.
  • narcyz – jest bardzo toksyczny dla psów i może powodować rozstrój żołądka i jelit, biegunkę, skurcze mięśni, drżenie, a nawet nieregularne bicie serca. Zaledwie 15 gramów tego kwiatu może być dla psa dawką śmiertelną.
  • przebiśnieg –  to kolejny trujący dla psów kwiat. Objawy zatrucia przebiśniegami obejmują obfite ślinienie, nudności, wymioty i biegunkę.
  • tulipan – jeśli pies skubie tulipany, może to prowadzić do podrażnienia błon śluzowych, wymiotów, skurczów żołądka i biegunki.

Linienie

Wiosną wiele psów zrzuca sierść, aby przystosować się do nowych, cieplejszych temperatur. Jest to w pełni naturalny proces, który jednak może być dość stresujący – zwłaszcza psy długowłose często cierpią na swędzenie i dlatego wymagają codziennego szczotkowania.

Pasożyty

Do tych najbardziej niebezpiecznych należą kleszcze. Warto zachować ostrożność wyprowadzając zwierzaka na spacer po łąkach, lasach czy polanach, a po powrocie do domu należy go starannie obejrzeć.

Jesteśmy w stanie odpowiednio zabezpieczyć naszych czworonożnych przyjaciół. Istnieją produkty takie jak płyny czy preparaty przeciwkleszczowe, a także obroże. Jeśli nie jesteś pewien, który wybrać, poproś o poradę weterynarza lub spytaj na naszym forum.

© Shutterstock

Owoce sezonowe: które wybrać?

Jeśli pies jest żywiony domową dietą, jego posiłki można wzbogacić o sezonowe owoce i warzywa. Oto lista tych, na które należy zwrócić szczególną uwagę:

  • czosnek niedźwiedzi – lepiej go unikać, ponieważ w niewłaściwych dawkach może prowadzić do zatrucia.
  • rabarbar – doskonały dla dorosłych psów, mniej dla młodych i nie polecany dla szczeniąt.
  • szpinak – doskonały, ponieważ zawiera dużo błonnika i witamin. Lepiej jednak, jeśli jest podawany w małych dawkach. Należy unikać w diecie szczenięcia.
Jakie owoce i warzywa może jeść pies? Sprawdź!

Zostaw komentarz

0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz