Reklama

Słodki kociak trafia do schroniska, ale kiedy pracownicy widzą jego łapki, łapią się za głowy!

Kot z polidaktylią cat-wow © Facebook.com

Fingle urodził się z zaburzeniem genetycznym, nie przeszkadza mu tu jednak normalnie funkcjonować. Wprost przeciwnie - nietypowe łapki sprawiają, że jest zwinniejszy niż inne koty.

Przez Sabina Stodolak

Opublikowano 28.03.2021, 16:46, aktualizacja dnia 04.01.2022, 11:41

Ten uroczy mały kociak, ze względu na swoją anomalię nie mógł znaleźć rodziny. Na szczęście w końcu udało się znaleźć mu dom. 

Większość kotów ma pięć palców na przednich łapach i 4 na tylnych. Fingle ma ich wszędzie po pięć. Tak jak człowiek. Dlaczego? Odziedziczył po ojcu gen polidaktylii. Więcej palców ma też jego wujek. 

Ludzkie łapki

Fingle pojawił się w schronisku Cats Protection w Somerset z uwagi na to, że w domu jego opiekunów było za już za dużo kotów, a nie udało się na czas znaleźć mu nowej rodziny. Jego wada genetyczna uaktywniła się przez niekontrolowane rozmnażanie się kotów.

Opiekunowie nie zdawali sobie sprawy z tego, że już nawet 4-miesięczna kotka może zajść w ciążę, nie sterylizowali kotów, a dodatkowo nie przyszło im do głowy, że u kotów nie występuje tabu jak u ludzi i koty będą rozmnażać się również między członkami własnej rodziny. 

Fingle jest jednym kotem z nadmiarowymi palcami w całym miocie, co czyni go szczególnie wyjątkowym. Jest też silniejszy niż reszta rodzeństwa, a dzięki dodatkowym palcom bardziej chwytny, co deprymuje jego mniej zwinne rodzeństwo. 

Kiedy ośrodek umieścił zdjęcie słodziaka z pięcioma palcami na łapkach w internecie, dość szybko znaleźli się ludzie, którzy chcieli adoptować małego „mutanta”. Fingle pojedzie do nowej rodziny, jak tylko zostanie wykastrowany. 

 

Mischievous Fingle is the latest from a family of unusual cats with extra toes, known as polydactyl cats, to be homed by...

Posted by Cats Protection on Wednesday, March 24, 2021

Koty z polidaktylią 

Polidaktylia to wada genetyczna, w wyniku której kotki rodzą się z dodatkowymi palcami.

Zazwyczaj są to dodatkowe „kciuki” na przednich łapkach, ale zdarzają się też – jak w przypadku Fingle – dodatkowe palce na tylnych łapkach. Rekordzista miał podobno aż 28 palców! Po 7 na każdej łapce. Polidaktylia często zdarza się u kotów rasy pixie-bob i maine coon.

Uważa się, że koty z polidaktylią lepiej łowią myszy i są zwinniejsze we wspinaczce. 

Jeśli też chcesz dać dom bezdomnemu kotu, zajrzyj do naszych ogłoszeń adopcyjnych!

Zostaw komentarz

0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz