Reklama

Wraca do domu z pięknym bukietem. Nie wie, że jej kotu grozi śmiertelne niebezpieczeństwo

kobieta z bukietem kwiatów cat-serious © Shuttestock.com

Wiosna (przynajmniej ta kalendarzowa) już przyszła. A wraz z nią rozkwitną kwiaty. Weterynarze ostrzegają wszystkich właścicieli kotów, bo niektóre z nich mogą być dla naszych pupili bardzo niebezpieczne. 

Przez Sabina Stodolak

Opublikowano , aktualizacja dnia

Wiosną w naszym domu częściej niż w innych miesiącach roku, goszczą cięte kwiaty. Żonkile, azalie, tulipany, lilie – wyglądają pięknie w wazonach. Nie wszystkie cięte kwiaty są jedna dobre dla naszych kotów. Niektóre z nich stanowią śmiertelne zagrożenie. 

Kwiaty przyciągają koty 

Wiele kotów jest zainteresowanych kwiatami, które przynosimy w bukietach do domów. Kiedy tylko wstawimy je do wazonu, natychmiast przybiegają je obwąchać. 

Zdarza się, ze kot skubnie liść, łodygę lub kwiat – a kilka dni później, jego zachowanie zaczyna się zmieniać. 

Weterynarz Christian Broadhurst podkreśla, że ugryzienie przez kota trującej rośliny może skończyć się uszkodzeniem nerek lub wątroby. Jeśli kot zaczyna mieć pierwsze objawy, trzeba jak najszybciej udać się po pomoc.

Warto też od razu zachęcać kota do picia, bo przyjmowanie wody przy zatruciu może spowolnić proces uszkodzenia nerek i ułatwić filtrowanie trujących substancji. 

Na jakie objawy zwracać uwagę? 

Biegunka i częste wizyty w  kuwecie, utrata apetytu, odwodnienie, zmiany w zachowaniu, duża senność. 

Jeśli lubisz cięte kwiaty, zawsze, zanim napełnisz wazon wodą i włożysz do niego bukiet, sprawdź, czy kwiaty, nie zaszkodzą pupilowi! 

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz