Reklama

Uwaga opiekunowie psów: oto lista rzeczy, o których warto pamiętać w kwietniu

Uwaga opiekunowie psów: oto lista rzeczy, o których warto pamiętać w kwietniu dog-serious © Shutterstock

Kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy trochę lata. Mamy dla Was najważniejsze wskazówki, aby Wasze psiaki jak najlepiej poradziły sobie w tym nieprzewidywalnym pogodowo miesiącu!

Przez Marysia Sinkiewicz

Opublikowano 02.04.2021, 12:11, aktualizacja dnia 04.01.2022, 11:41

Wielkanoc: czy psy mogą jeść jajka i czekoladę?

W pierwszy weekend kwietnia 2021 roku obchdzimy największe święto roku kościelnego: Wielkanoc. Chociaż czworonożni przyjaciele rzadko pojawiają się na nabożeństwach, są oczywiście mile widzianymi gośćmi na uroczystościach rodzinnych. Co zrobić w sytuacji, gdy pies wyruszy na poszukiwania jajek wielkanocnych w ogrodzie lub postanowi skosztować mazurka?

Pisanki dla psów: nie ma problemu

Kawałek jajka na twardo – oczywiście bez skorupy – jest całkowicie nieszkodliwy dla psów. Możesz więc podarować coś swoim czworonożnym przyjaciołom. Jednak jajka na twardo nie powinny codziennie trafiać do psiej miski: zawierają dużo cholesterolu, który może mieć negatywny wpływ na ich zdrowie.

Czekoladowy zając: absolutnie nie!

Zupełnie inaczej jest z wszelkimi wyrobami czekoladowymi. Jak wiadomo, czekolada jest bardzo niebezpieczna dla psów i pod żadnym pozorem nie należy częstować nią zwierzaków. Im ciemniejsza czekolada, tym bardziej toksyczna dla psów. Dlatego uważaj i trzymaj psy z dala od słodyczy (nie tylko wielkanocnych)!

Kleszcze

Zwłaszcza w kwietniu wiele psów lubi rano biegać po jeszcze wilgotnej trawie i spacerować po lesie w ciągu dnia. Dlatego też opiekun powinien regularnie sprawdzać sierść pupila, aby zauważyć ewentualnych nieproszonych gości. Aktywne są już kleszcze lasów łęgowych, kleszcze kolorowe i kleszcze drzewne.

Dlatego w kwietniu odpowiednia ochrona przed kleszczami jest warta złota. Podstawa: po każdym spacerze dokładnie sprawdzaj czworonożnych przyjaciół, także za uszami, na ogonie i wewnętrznej stronie ud.

Środki do nakrapiania, obroże przeciw kleszczom lub tabletki od weterynarza są dostępne w sklepach zoologicznych oraz w gabinetach weterynaryjnych. Szczegółowy artykuł na temat właściwej ochrony psa przed kleszczami można znaleźć tutaj.

Kwietniowy warzywniak

©Shutterstock

Kto nie ma już ochoty na jedzenie buraków i ziemniaków, będzie w kwietniu szczęśliwy, ponieważ powoli, ale pewnie, na polach znowu rośnie więcej warzyw. Niektóre odmiany są dozwolone również w psich miskach:

  • Czosnek niedźwiedzi: tylko w bardzo małych ilościach! Jeśli pies spożyje zbyt dużo dzikiego czosnku (5-10 gramów na kilogram masy ciała), może dojść do zatrucia i anemii. Wtedy życie zwierzaka jest w niebezpieczeństwie. Czosnek niedźwiedzi jest zdrowy dla psów tylko w bardzo małych ilościach. Jeśli nie masz pewności co do dawkowania, skonsultuj się z weterynarzem.
  • Por: ze względu na siarczany pory są bardzo toksyczne dla psów. Przy większych ilościach istnieje poważne niebezpieczeństwo.
  • Dymka: od kwietnia pyszna dymka będzie używana do uszlachetniania sałatek i innych dań, ale psy powinny trzymać się od niej z daleka. Podobnie jak zwykła cebula, dymka jest trująca dla psów.
  • Rabarbar: zaczyna się długo oczekiwany sezon rabarbarowy! Psy mogą również skorzystać na odtruwających i bogatych w witaminę C warzywach – w niewielkich ilościach. Młode psy i czworonożni przyjaciele z chorobą zwyrodnieniową stawów lub problemami z nerkami powinny go jednak unikać, ponieważ może u nich wystąpić niedobór wapnia.
  • Szparagi: świetnie sprawdzą się również dla czworonożnych przyjaciół. Jednak spożycie zbyt dużej porcji szparagów ma działanie moczopędne.
  • Szpinak: sezon na szpinak również się rozkręca. Zielone warzywa zawierają dużo błonnika i witamin, które są również dobre dla psa. Od czasu do czasu możemy poczęstować nim dorosłego psa, który nie ma problemu z kamieniami nerkowymi.

Zwierzęce wakacje

Myli się każdy, kto myśli, że święta wielkanocne zakończą obchody kwietniowe. Pod koniec miesiąca cały weekend poświęcony jest bowiem naszym czworonożnym przyjaciołom.

24 kwietnia to Światowy Dzień Lekarzy Weterynarii, który przypada każdego roku w ostatnią sobotę kwietnia. Dzień ten ma na celu zwrócenie uwagi na fantastyczną pracę lekarzy weterynarii.

Zaledwie dzień później, 25 kwietnia, obchodzony będzie Międzynarodowy Dzień Psów Poszukiwawczych i Ratowniczych. W tym miejscu chcielibyśmy podziękować wyjątkowym czworonożnym przyjaciołom, którzy co roku ratują ludzi, narażając przy tym własne życia. 

Zostaw komentarz

0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz