Reklama

Covid-19: czy szczepienie będzie możliwe również u weterynarza?

Covid-19: czy szczepienie będzie możliwe również u weterynarza? dog-cat-serious © Shutterstock.com

We Francji czy w USA zaszczepić na COVID-19 będzie mógł weterynarz. Podobny projekt rozważany jest w Niemczech. A jak będzie u nas?

Przez Sabina Stodolak

Opublikowano , aktualizacja dnia

Nie da się ukryć, że z pandemią radzimy sobie fatalnie. Według rankingu Bloomberg Polska, który bierze pod uwagę nie tylko takie zmienne jak wzrost zakażeń czy ilość zgonów, ale  również wzrost śmiertelności na inne choroby niezwiązane z Covid-19, odsetek pozytywnych testów czy nawet prognozę PKB na 2021 zajęliśmy czwarte miejsce od końca. Jest źle.

Rząd próbuje ratować sytuację obiecując nawet 10 mln szczepień w II kwartale 2021 roku. To szczytny cel, ale aby mógł być zrealizowany potrzeba nie tylko szczepionek, ale również osób, które mogą szczepienia wykonać.

Weterynarze będą mogli szczepić ludzi?

Dużym problemem w Polsce, który uniemożliwia przyspieszenie szczepień, jest brak wykwalifikowanej kadry, która mogłaby wykonywać szczepienia. Kancelaria Premiera 30 marca ogłosiła poszerzenie katalogu osób uprawnionych do prowadzenia szczepień. Plany zakładają umożliwienie znacznie większej grupie osób zarówno kwalifikowanie do szczepienia jak i jego wykonywanie.

Wśród osób, które mogłyby wykonywać szczepienia, znajdują się takie osoby jak stomatolodzy, położne, felczerzy czy fizjoterapeuci, czy diagności laboratoryjni. Brakuje jednak na niej weterynarzy.

Obecnie zatem nic nie wskazuje na to, że w Polsce weterynarze będą mogli szczepić na Covid-19. 

Czy to słuszna decyzja?

W Polsce jest około 17.000  weterynarzy. W odróżnieniu od fizjoterapeutów (którzy iniekcje mogą wykonywać tylko jeśli mają dodatkowe uprawnienia – np. z ratownictwa medycznego lub pielęgniarstwa) regularnie wykonują oni szczepienia, wkłucia czy zakładają kroplówki.

Podmiot, na którym wykonują zabiegi jest wprawdzie nieco inny, ale ta sama mechanika. Dopuszczenie ich do możliwości wykonywania szczepień wydawałoby się zatem dość zasadne.

Zwiększenie miejsc szczepień

Wraz ze zwiększeniem kadry, która może szczepić, rząd poszerzył również miejsca, w których będą mogły być wykonywane szczepienia o apteki i zakłady pracy. Pacjent nie będzie już musiał przechodzić badania lekarskiego przed szczepieniem – wystarczy wypełnienie kwestionariusza.

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz