Reklama

Aleksandrów Łódzki: powstało okno życia dla niechcianych zwierzaków

Aleksandrów Łódzki: powstało okno życia dla niechcianych zwierzaków dog-cat-serious © Shutterstock

Pomimo coraz większej świadomości ludzi o adopcji zwierząt oraz o przepełnionych schroniskach, nadal zdarzają się przypadki porzuceń czworonogów. Samorząd Aleksandrowa Łódzkiego stworzył okno życia, aby "nie zabijać i nie porzucać w lesie".

Przez Marysia Sinkiewicz

Opublikowano , aktualizacja dnia

Wielokrotnie nagłaśnialiśmy historie o zwierzętach, które zostały z dnia na dzień pozostawione same sobie, często w brutalny sposób. Niestety wciąż w naszym kraju zdarza się, że psy są przywiązywane do drzew w lesie albo wyrzucane z samochodu. Takie historie mrożą krew żyłach, zwłaszcza, gdy ludzie dopuszczają się takich czynów w zimę – podczas tej pory roku szanse na przeżycie zwierzaka maleją niemal do zera.

Nowatorski pomysł

Z pomocą niechcianym zwierzętom postanowili przyjść urzędnicy z Aleksandrowa Łódzkiego. Władze miasta wpadły na pomysł utworzenia okna życia dla zwierząt. Inicjatywa zakłada, że właściciele zwierząt będą mogli za darmo oraz bez ponoszenia żadnych konsekwencji oddać zwierzęta do wyznaczonego punktu. 

Kilka tygodni temu na terenie pobliskiej gminy na pewną śmierć zostało porzuconych w lesie dziesięć szczeniąt. Gdyby nie przypadkowy spacerowicz, który zgłosił znalezienie zwierząt odpowiednim władzom, psy nie przeżyłyby same na mrozie. Ta historia miała znaczący wpływ na władze miasta i decyzję o utworzeniu okna życia.

Miasto już od lat stara się walczyć o poprawę życia zwierząt np. finansując sterylizacje. Pomysł z utworzeniem punktu do oddawania zwierząt jest natomiast czymś nowatorskim. Zwierzęce okno życia powinno zacząć swoją działalność już w tym miesiącu.

Jeden warunek

Właściciele szczeniąt lub kociąt muszą spełnić tylko jeden warunek – muszą poddać rodziców maluchów sterylizacji. Wszystko po to, żeby uniknąć sytuacji, że jedna osoba będzie kilkukrotnie oddawać niechciane zwierzęta. Jak już wspomnieliśmy, miasto finansuje zabiegi sterylizacji, a zatem opiekun nie będzie musiał ponosić kosztów zabiegu.

Miasto podpisało już umowę z przychodnią weterynaryjną przy ulicy Bratoszewskiego w Aleksandrowie. Przed rozpoczęciem działalności punktu, władze wyznaczają jeden dzień w miesiącu, w którym to będzie można przekazać zwierzęta. 

Podczas umówionej wizyty, właściciel będzie musiał zrzec się prawa do oddawanych zwierząt i zobowiązać się do sterylizacji zwierząt, którymi się opiekuje. Jeżeli ktoś będzie koniecznie chciał oddać zwierzęta wcześniej, niż w wyznaczonym terminie, to pracownicy lecznicy będą starali się dostosować do próśb takich osób.

Władze Aleksandrowa Łódzkiego mają nadzieję, że w ten sposób uda im się uratować przed porzuceniem zwierzęta nie tylko z okolicznych gmin, ale także z całego województwa. 

Jeśli chcesz dać dom bezdomnemu psu lub kotu, zajrzyj do naszych ogłoszeń adopcyjnych

Źródło: TVN24

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz