Reklama

Lew w salonie, czyli jak koty oswoiły człowieka i przejęły władzę nad światem?

Lew w salonie, czyli jak koty oswoiły człowieka i przejęły władzę nad światem? cat-happy

Dom należy do kota, my tylko spłacamy kredyt. Znacie to z własnego doświadczenia?

Przez Redakcja Wamiz

Opublikowano 14.05.2021, 17:06, aktualizacja dnia 04.01.2022, 11:41

Koty rządzą w ciemnych zaułkach, na bezludnych antarktycznych wyspach i w naszych sypialniach. Nie mamy z nich żadnego praktycznego pożytku - nie ratują tonących, nie prowadzą niewidomych, jako łowcy gryzoni wypadają marnie i w dodatku stanowią zagrożenie dla wielu ekosystemów. Ale i tak je kochamy. 

Skąd bierze się to nasze niedorzeczne uwielbienie dla kotów? Jak udało się tym małym, niewinnie wyglądającym stworzeniom zdobyć władzę nad światem?

I kto tu rządzi?

Aby lepiej zrozumieć koci fenomen, Abigail Tucker wyrusza na spotkanie z naukowcami, hodowcami i aktywistami, którzy poświęcili im swoje życie. Odwiedza laboratoria, w których bada się kocie kości wydobyte z pierwszych ludzkich osad i przemierza odludne zakątki w poszukiwaniu kotów dziko żyjących.

Lew w salonie to niezwykła podróż przez historię, nauki przyrodnicze i popkulturę w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, jak to się stało, że koty domowe podbiły świat, internet i nasze serca.

Abigail Tucker jest dziennikarką czasopisma „Smithsonian”. Jej prace znalazły się w „Best American Science and Nature Writing”, publikowanych corocznie antologiach najlepszych artykułów popularnonaukowych w Stanach Zjednoczonych.

Książka Lew w salonie została przetłumaczona na 13 języków i zdobyła tytuł najlepszej książki naukowej, przyznawany przez „Library Journal” i „Forbesa”.

lew w salonie
©Wydawnictwo Copernicus Center Press

Zostaw komentarz

0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz