Reklama

Do schronisk trafia coraz więcej psów. Tłumaczenie "opiekunów" jest absurdalne

Pies w schronisku cat-sad © Unsplash.com/Margarita Kosior

Jak informuje Fundacja Schronisko dla zwierząt w Gaju liczba osób, które decydują się oddać psa do schroniska rośnie lawinowo. A w powody, które podają, aż nie chce się wierzyć.

Przez Redakcja Wamiz

Opublikowano , aktualizacja dnia

Lucky pojawił się w schronisku, bo jego opiekunka zachorowała. Podobno poważnie, choć potem okazało się, że to tylko złamana ręka.

Inny piesek, Muffin, adoptowany jako 2-miesięczny szczeniak, został po prawie dwóch latach przyniesiony do schroniska z powrotem, bo podobno był agresywny. Później okazało się, że rodzina chciała nowego szczeniaka, wiec musiała w domu zrobić dla niego miejsce.

Najczęstsze powody, dla których w Polsce oddaje się zwierzęta to w 35% przypadków agresja czworonoga, w 29% ich destrukcyjne zachowanie (za petportal.pl). Pozostaje prawie 40% sytuacji, w których powody oddania psa to: wyjazd na wakacje, znudzenie się opieką czy nawet to, że pies nie pasuje do mebli!

Problem umierających opiekunów

Fundacja Schronisko dla zwierząt w Gaju zauważa też inny problem, związany ze śmiercią dotychczasowych opiekunów. W 2020 roku mieliśmy „rekordową” ilość zgonów w Polsce, co przekłada się poniekąd na większą liczbę zwierząt, którymi po osieroceniu przez opiekuna nie ma się kto zająć. Fundacja podaje kilka takich przypadków.

Bardzo często ludzie, którym zostaje w spadku pies, nie zadają sobie żadnego trudu znalezienia mu nowego domu. Po prostu odstawiają psa do schroniska. A dla takiego psa, to podwójny koszmar. Nie tylko tęskni za opiekunem, ale dodatkowo jest w nieznanym mu, nieprzyjemnym miejscu.

Pies to zobowiązanie na długie lata!

Średnia długość życia psa to około 10 lat. Decydując się na adopcję psa, trzeba jednak pamiętać o tym, że:

  • Pies może żyć nawet kilkanaście lat. Rekordzista przeżył ich 29! (pies Bluey). Zanim zaadoptujesz psa, zastanów się, czy będziesz w stanie zająć się nim aż do jego śmierci, a jeśli nie, to czy jesteś w stanie zapewnić mu dom. Nie zakładaj, że rodzina na pewno zaadoptuje pieska.
  • Pies senior – tak jak człowiek, będzie wymagał większej opieki niż kiedy jest młody. Koszty jego utrzymania (opieka weterynaryjna, niekiedy leki) również będą rosły. Warto to przemyśleć, kiedy wisi nad nami widmo głodowej emerytury.
  • Twoje życie może się zmienić – co  zrobisz, jeśli w Twoim życiu pojawi się dziecko, chęć przeprowadzki czy nowy partner/partnerka? Przed adopcją rozważ wszystkie możliwe scenariusze.
 

W ciągu ostatniego tygodnia odbieramy dużo telefonów, w których ludzie z różnych względów chcą się pozbyć psa. Psa,...

Posted by Fundacja Schronisko dla zwierząt w Gaju on Tuesday, May 11, 2021
Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz