Reklama

Warszawa. Powstała mapa miejsc, gdzie trują psy

Pies je coś na ulicy dog-serious © Unsplash.com/Ben Lambert

Ważna wiadomość dla mieszkańców Warszawy. Powstała mapa zagrożeń dla psów.

Przez Sabina Stodolak

Opublikowano 26.05.2021, 15:41, aktualizacja dnia 04.01.2022, 11:41

Niestety nie wszyscy kochają psy tak jak my. W wielu miastach i miasteczkach grasują psychopaci, którzy podrzucają w miejscach uczęszczanych przez opiekunów z psami mięso lub kiełbasę faszerowane trutkami, szkłem, gwoźdźmi czy innymi ostrymi przedmiotami.

Pies, który skusi się na taki przysmak, często umiera w strasznych męczarniach.

Zepsute mięso, „żeby się nie zmarnowało”

Problemem są nie tylko ludzie, którzy celowo trują psy, ale również osoby, które chcą pomóc, ale z braku wiedzy doprowadzają do tragedii. Mowa o często starszych ludziach, którzy mając nadpsute mięso, zamiast wyrzucić je do kosza, zostawiają je na trawniku, „dla pieska, żeby się nie zmarnowało”.

Prawdopodobnie są przekonane, że robią dobrze. Tymczasem pies, który zje nieświeże mięso, zatruje się nim tak samo, jak człowiek.

Mapa psich zagrożeń w Warszawie

Zarówno mięso z trutką jak i nadpsute resztki często pojawiają się w tych samych miejscach. W kryminalistyce nazywa się to modus operandi, czyli charakterystyczne, powtarzające się zachowanie się sprawcy.

Pozwoliło to grupie mieszkańców Warszawy na stworzenie mapy psich zagrożeń. Pierwsza mapa powstała na Saskiej Kępie z inicjatywy Kamy Wadeckiej. Zaznaczono na niej zarówno miejsca z resztkami jak i miejsca z niebezpiecznym, faszerowanym gwoźdźmi mięsem. Zgłoszenia pochodziły od osób, które napotykały się na niebezpieczne jedzenie podczas spacerów (było takich zgłoszeń aż 63).

Akcja spowodowała powstanie grupa tropicieli, którzy mają zamiar aktywnie zająć się walką z trucicielami. Są szanse, że pojawią się one również w innych dzielnicach.

Mapę zagrożeń można znaleźć na FB grupy Saska Kępa lokalnie.

Niestety taka mapa, choć dzięki dotarciu do szerokiego grona może ochronić część psów, może stać się szybko nieaktualna, bo kiedy truciciele dowiedzą się, że ich ulubione miejsca zostały namierzone, mogą je zmienić. Pozostaje zatem daleko idąca ostrożność (oraz omijanie miejsc z resztkami).

mapa zagrozen dla psow
©Kama Wadecka/Saska Kępa lokalnie
mapa zagrozen
©Kama Wadecka/ Saska Kępa lokalnie

Sprzątaj psie kupy!

Trzeba też pamiętać o każdorazowym sprzątaniu po swoim pupilu, bo niestety to właśnie zachowanie nieodpowiedzialnych opiekunów, którzy nie sprzątają po swoim psie, często prowadzi do tego, że bezradni w walce z kupami mieszkańcy decydują się na tak koszmarne rozwiązanie jak podrzucanie zatrutego jedzenia.

Nie jest to oczywiście usprawiedliwienie bestialskiego zachowania, ale są szanse, że gdyby wszyscy opiekunowie psów sprzątali po swoich psach, byłyby one milej widziane na osiedlach.

Zostaw komentarz

0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz