Reklama

Tragedia na wyspie La Palma. Setki zwierząt cierpią z powodu wybuchu wulkanu

Wybuch wulkanu Cumbra Vieja. dog-cat-serious © Facebook @benawara.mianimigu

Trwa erupcja wulkanu Cumbra Vieja na La Palmie. Dzięki naukowcom udało się w porę ewakuować mieszkańców, ale życie setek zwierząt wciąż jest zagrożone.

Przez Agnieszka Marczak

Opublikowano , aktualizacja dnia

Erupcja wulkanu Cumbra Vieja na kanaryjskiej wyspie La Palma trwa od niedzieli 19 września. Na szczęście dzięki wcześniejszym ostrzeżeniom naukowców udało się w porę ewakuować ponad 5 tysięcy mieszkańców oraz dziesiątki zwierząt. Jednak wciąż życie wielu czworonogów stoi pod znakiem zapytania.

Potrzebna pomoc

Opiekunowie i obrońcy zwierząt z miejscowości położonych najbliżej wulkanu uruchomili akcję ratunkową za pośrednictwem mediów społecznościowych, aby pomóc psom i kotom, które mieszkają na obszarach zagrożonych z powodu lawy wypływającej z kilku różnych ujść wulkanu.

Choć miłośnicy zwierząt są bardzo zmobilizowani do uratowania jak największej ilości zwierząt, nie są w stanie pomóc wszystkim. Stowarzyszenie Aanipal napisało na swoim profilu na Facebooku, że brakuje mu już miejsca na kolejne czworonogi.

„Mamy pełne schronisko, nie zmieścimy już żadnego zwierzęcia”.

Pracownicy stowarzyszenia przyznają, że są zrozpaczeni sytuacją, z jaką mierzy się teraz wyspa. Jednak się nie poddają i pracują dzień i noc, zbierając datki na potrzeby poszkodowanych zwierząt. Zachęcają też wszystkich do włączenia się w pomoc.

Podobna sytuacja ma miejsce w innym schronisku Benawara. Wolontariusze tego schroniska dziękują wszystkim osobom, które dobrowolnie zgłosiły się, by pomagać od początku katastrofy.

“Tysiące podziękowań dla wszystkich ludzi, którzy zaoferowali się przyjąć zwierzęta (...). Dziękujemy też wszystkim, którzy pomogli w transporcie zwierząt i użyczyli transporterów i smyczy”.

Pomocy jednak nigdy za wiele. Obrońcy zwierząt apelują, że wciąż brakuje rąk do pracy. W szczególności poszukiwane są osoby, które mogą użyczyć swój samochód, transportery dla zwierząt, obroże i smycze, a także osoby, które mogą przyjąć do siebie zwierzęta do czasu ustabilizowania sytuacji.

Trzymamy kciuki za powodzenie akcji ratunkowych i mamy nadzieję, że wszystkie zwierzęta z La Palmy będą wkrótce bezpieczne.

Psy uratowane podczas erupcji wulkanu
Pieski, które udało się uratować© Facebook @benawara.mianimigu
Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz