Reklama

Osierocona małpka trafia do azylu dla zwierząt i zyskuje niezwykłą rolę

małpka i kot dog-cat-wow

Horace przeszedł wiele już jako malutka małpka. Jego matka zginęła pod kołami samochodu, gdy on był wciąż zbyt młody, by sam o siebie zadbać. Na szczęście trafił do azylu Twala Trust Animal Sanctuary w Zimbabwe.

Przez Anna Zielińska-Hoşaf

Opublikowano 09.10.2021, 12:56, aktualizacja dnia 13.10.2021, 14:29

Pracownicy azylu zajęli się osieroconą małpką, jednak niestety – zwierzaków potrzebujących uwagi było znacznie więcej i jak na potrzeby takiej placówki personelu było zbyt mało, aby poświęcić należycie czas każdemu z nich z osobna. Zdecydowano, że uratowane zwierzaki będą przebywały razem.

Początkowo obawiano się, że zwierzęta różnych gatunków nie dogadają się ze sobą. Na szczęście stało się inaczej…

Małpka z kocim trybem życia

Okazało się, że Horace bardzo szybko zaprzyjaźnił się z kilkorgiem zwierząt z azylu – bynajmniej nie z innymi małpkami. Najszybciej nawiązał kontakt z kociętami! Jak mówi Sarah Carter, założycielka azylu:

„[Horace] urządza gonitwy z kotami w środku nocy, po ciemku. Wszystkie inne małpy idą spać o zmroku – tak nakazuje im instynkt. Tymczasem Horace jest zajęty bieganiem po ogrodzie o 10 w nocy. Ma charakterek”.

Kiedy Horace nie wyrusza na poszukiwanie przygód, można go znaleźć wylegującego się ze swoimi kocimi przyjaciółmi. Czasem koty służą mu za poduszki!

Horace pomaga innym zwierzętom

Celem Twala Trust Animal Sanctuary jest opieka nad uratowanymi zwierzętami i ich rehabilitacja do czasu, gdy będą zdolne do samodzielnego życia na wolności. I choć Horace już dawno mógłby opuścić placówkę, on sam zdecydował, że chce w niej pozostać. 

Z czasem młoda małpka zaczęła odgrywać coraz większą rolę w azylu – stał się niemal jego pracownikiem. Ponieważ rezyduje już tam przez długi czas, obecnie pomaga nowo przybyłym zwierzętom w oswojeniu się z nowym domem.

Sarah przyznaje, że rola socjalizacyjna Horace’a jest ogromna:

„Przybywa do nas wiele osieroconych zwierząt i nie zawsze można je połączyć w pary z osobnikami tego samego gatunku. Ale możliwość przebywania z innym stworzeniem wpływa naprawdę pozytywnie na ich zdrowie fizyczne i emocjonalne – niezależnie od tego, jak bardzo się różnią. Nauczyliśmy się tego od Horace’a. Tworzą się tu niesamowite więzi”.

To wszystko nie byłoby naturalnie możliwe, gdyby nie bardzo towarzyski charakter Horace’a i wyjątkowa zdolność znajdywania wspólnego języka z innymi zwierzętami.

To niezwykle empatyczna małpka, która pomogła już wielu podopiecznym azylu, m.in. psu-ratownikowi, który po stracie swojego opiekuna zupełnie zagubił się i zaczął przejawiać zachowania agresywne. Horace dosłownie przywrócił mu równowagę psychiczną.

Zobaczcie, jak doskonały kontakt z innymi zwierzętami ma Horace!

Źródło: Animalchannel.co i The Twala Trust Animal Sanctuary FB