Reklama

Nowe prawo ma chronić opiekunów po śmierci psa lub kota

Nowe prawo ma chronić opiekunów po śmierci psa lub kota dog-cat-serious
© Susan Schmitz / Shutterstock

Dla wielu opiekunów zwierząt, ich świat się zawala, gdy umiera ich czworonożny przyjaciel. Dlatego nowe prawo ma wesprzeć obywateli w żałobie po ukochanym czworonogu. Niestety nie w Polsce.

Przez Agnieszka Marczak

Opublikowano 13.10.2021, 13:30

Badania dowodzą, że czasami śmierć ukochanego czworonoga powoduje smutek równy, a nawet większy niż po śmierci członka rodziny. 

Czy nie byłoby więc dobrze mieć kilka dni urlopu, by móc w spokoju i ciszy przejść żałobę po swoim zwierzaku?

Prawo wspierające w żałobie

W Kolumbii kongresmen Alejandro Carlos Chacon postanowił wyjść naprzeciw potrzebom osób w żałobie po ukochanym zwierzęciu i złożył projekt ustawy, która gwarantowałaby dwa dni płatnego urlopu po śmierci czworonoga.

W badaniu przeprowadzonym przez Wamiz w 2019 roku aż 35% ankietowanych osób przyznało, że chcieliby, aby po śmierci zwierzęcia istniała możliwość wzięcia dnia wolnego od obowiązków służbowych.

Kolumbijczycy uwielbiają zwierzęta domowe. Statystyki mówią, że w sześciu na dziesięć gospodarstw mieszka kot albo/i pies. Nierzadko więź między ludźmi a zwierzętami jest blisko więziom rodzinnym.

Projekt ustawy dokładnie nie określa, których zwierząt ma tyczyć nowe prawo. Na razie wiadomo, że warunkiem koniecznym do uzyskania dodatkowych dni urlopu ma być “silna więź emocjonalna”.

Zanim ustawa wejdzie w życie, projekt musi jeszcze przejść przez kilka głosowań w kolumbijskim Senacie i w Izbie Reprezentantów.

Trzymamy kciuki za szybkie rozstrzygnięcie sprawy, oczywiście na korzyść opiekunów zwierząt. Mamy nadzieję, że wkrótce i w Polsce dyskusja na ten temat pojawi się w debacie publicznej.