Reklama

Twój kot to psychopata? Naukowcy wysunęli kontrowersyjną tezę i opracowali test

kot - psychopata cat-wow © Kido Dong/Unsplash.com

Czy czasem masz wrażenie, że twój kot manipuluje Tobą dla osiągnięcia własnych korzyści i za nic ma Twoje uczucia? Może masz rację. Naukowcy uważają, że koty mogą mieć psychopatyczne rysy, a nawet, że są w stanie to zbadać! Przygotowali test, który to sprawdzi!

Przez Sabina Stodolak

Opublikowano , aktualizacja dnia

Psychopatia uznawana jest za zaburzenie osobowości występujące u ludzi. Cechuje się zaburzeniem sfery emocjonalnej i interpersonalnej. W skrócie można powiedzieć, że psychopaci posługują się innymi ludźmi, tak jak narzędziami do osiągnięcia celu, nie odczuwając przy tym ani wyrzutów sumienia, ani innych emocji. Czy koty też mogą być psychopatami?

Test na psychopatię u kotów

Według twórców testu Cat-Tri+, psychopatia może występować u kotów i można ją zdiagnozować. Jest ona rozumiana jako ewolucyjna zdolność do podejmowania zachowań, które służą kotu, ale jednocześnie są wyzute z emocji lub nieempatyczne. Przykładem jest tu zabawa z myszką, którą kot dręczy przed zabiciem.

Poszczególne pytania testu odnoszą się do takich zachowań kota jak np.: „mruczenie podczas atakowania ludzi lub zwierząt”, „wysoka pobudliwość”, „wokalizacja bez powodu”.

Poznaj różne zachowania kotów

Test ma pomóc określić czy zachowanie kota jest spowodowane jego ubytkami w sferze emocjonalnej, potrzebą dominacji społecznej czy po prostu kot jest niegrzeczny.

Czy takie testy mają sens?

Zdaniem twórców tak, bo mogą pomóc zrozumieć kocie zachowanie oraz lepiej interpretować ich emocje, co z kolei pozwoli opiekunom lepiej radzić sobie z behawioralnymi problemami swoich podopiecznych.

Z drugiej strony nadawanie takich nazw jak psychopatia (która jest w naszym rozumienie zjawiskiem negatywnym), może odbić się niekorzystnie na postrzeganiu kotów jako gatunku, a jakby nie patrzeć, w przypadku kotów cechy. które my uznajemy za psychopatyczne, mogą mieć znacznie ewolucyjne.

Test może się zatem przydać, o ile nie skończy się to tym, że kot, który osiągnie wysoki wynik, otrzyma łatkę psychopaty i zostanie odtransportowany do schroniska.

Psychopata czy nie, my i tak kochamy nasze mruczki, prawda?

Źródło: sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0092656621000982

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz