Reklama

Wojewoda warszawski wprowadza obowiązkowe szczepienia kotów. Czas tylko do końca stycznia!

Kot -szczepienie na wściekliznę cat-serious © Shutterstock/VP Photo Studio

31 grudnia 2021 roku, Konstanty Radziwiłł, wojewoda mazowiecki, wprowadził obowiązek szczepienia kotów na wściekliznę. Kto nie zdąży, musi liczyć się z grzywną! 

Przez Sabina Stodolak

Opublikowano , aktualizacja dnia

W ferworze sylwestrowych przygotowań niejednemu opiekunowi kota mogła umknąć ta informacja. 31 grudnia 2021 roku, Konstanty Radziwiłł, wojewoda mazowiecki, wprowadził obowiązek szczepienia kotów na wściekliznę. 

Wścieklizna na Mazowszu 

Nowe rozporządzenie jest związane z odnotowanymi w ostatnim czasie przypadkami wścieklizny. W ciągu ubiegłego roku weterynarze z regionu odnotowali aż 109 przypadków zakażenia wścieklizną u zwierząt żyjących na wolności. Przymus szczepienia kotów jest sposobem na walkę z rozprzestrzenianiem się choroby. Na jego realizację opiekunowie kotów mają 30 dni od chwili ogłoszenia rozporządzenia. 

Obowiązkowe szczepienia kotów na wściekliznę – kogo obejmą? 

Rozporządzenie obejmuje obszar zagrożony wścieklizną. Jest to obecnie: 

  • Część Warszawy: Wawer, Wesoła, Targówek, Rembertów, Praga Południe, Wilanów;
  • Powiaty: otwocki, garwoliński, kozienicki, radomski, zwoleński, wołomiński;
  • Miasta i gminy w powiecie mińskim: Halinów Sulejówek, Mińsk Mazowiecki, Dębe Wielkie, Halinów, Siennica, Stanisławów, Latowicz, Cegłów;
  • Miasto Radom. 

Które koty powinny zostać zaszczepione przeciwko wściekliźnie? 

Rozporządzenie obejmuje wszystkie koty mieszkające na obszarze zagrożonym wścieklizną. Pierwsze szczepienie powinno być wykonane w terminie 30 dni od ukończenia przez kota 3. miesiąca życia. Powtórne szczepienie nie rzadziej niż co 12 miesięcy. 

Nakaz trzymania kotów w zamknięciu nadal obowiązuje

Warto dodać, że od 20 lipca 2021 roku na terenie zagrożonym wścieklizną wprowadzono (na mocy rozporządzenia nr 26 Wojewody Mazowieckiego)  nakaz trzymania psów na uwięzi lub na ogrodzonym terenie zamkniętym, a kotów w pomieszczeniach zamkniętych. 

Zaszczepienie kota nie zwalnia z zakazu wypuszczania kota wolno. 

Kto będzie sprawdzał obowiązek szczepienia u kotów? 

Rzeczniczka prasowa wojewody mazowieckiego, Ewa Filipowicz podała, że obowiązek szczepienia będzie egzekwowany przez Powiatowego Lekarza

Weterynarii oraz policję. Właściciele niewychodzących kotów mogą być raczej spokojni. Szanse na to, że do ich domu znienacka zapuka dzielnicowy, pytając o certyfikat szczepienia kota, są raczej znikome. Dla opiekunów kotów, które opiekunowie mimo zakaz wypuszczą i które okażą się nieszczepione, jest to jednak ryzyko grzywny w wysokości 500 zł. 

Warto dodać, że choć szczepienie dla kotów przeciwko wściekliźnie nie było do tej pory w Polsce obowiązkowe (tak, jak jest dla właścicieli psów), to każdy kochający swoje zwierzę opiekun powinien zadbać o to, by chronić swojego pupila przed chorobami. W tym również przed jakże groźną i śmiertelną zarówno dla zwierząt jak i ludzi wścieklizną. 
 

Zostaw komentarz
1 komentarz
Wojan-team
Wojan-team
Ja już zaszczepiłam🙂
Jagby ktoś pytał to ja jestem fan wojana z yt polecam wojanshop
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz