Reklama

Shiba inu, beagle, golden retriever... Które rasy psów żyją najdłużej?

shiba inu dog-wow © Shutterstock

Jako opiekunowie psów chcielibyśmy, aby nasze psy mogły zostać z nami na zawsze. Choć oczywiście nie jest to możliwe, rozważając zakup rasowego psa, możemy zdecydować się na jedną z długowiecznych ras.

Przez Izabela Markowska

Opublikowano

 

Podobnie jak w przypadku człowieka, długość życia psa zależy od wielu czynników – zarówno genetycznych, jak i środowiskowych. Starzenie się i długość życia naszych czworonożnych przyjaciół idzie również w parze z ich zdrowiem psychofizycznym.

Długość życia psa różni się w zależności od rasy

Średnia długość życia psa waha się między 10 a 13 lat. Różni się ona w zależności od rasy. Najdłuższą przewidywaną długość życia mają kundelki!

Oprócz rasy, kilka innych czynników ma znaczący wpływ na długowieczność psa:

  • Predyspozycje genetyczne
  • Opieka
  • Styl życia (odżywianie, aktywność fiztyczna etc)
  • Płeć zwierzęcia i skorelowane z nią choroby
  • Czynniki środowiskowe

Rasy psów, które żyją najdłużej

W 2015 roku Mai Inoue z Uniwersytetu w Tokyo opublikowali wyniki badania dotyczącego oczekiwanej długości życia poszczególnych ras psów. W badaniu wzięto pod uwagę ogromną próbę, a mianowicie 299, 555 psów, które były ubezpieczone przez japońską firmę ubezpieczeniową dla zwierząt domowych (Anicom). Dane zbierano w latach 2010-2011.  w ciągu jednego roku zbierania danych (2010 do 2011).  

Wiadomo, że psy ras dużych żyją średnio krócej niż małe psy. Według naukowców jednak średnia długość życia niewiele różni się w przypadku ras miniaturowych, małych i średnich. Dla tych trzech grup ras przewidywana długość życia wynosi około 13,5 roku. Dane pokazują za to, że duże rasy żyją około rok krócej, a rasy olbrzymie nawet 3 lata. 

Rasy o szacowanej długości życia powyżej 14 lat to między innymi:

Rasy o długości życia pomiędzy 10 a 14 lat to np.

Zostaw komentarz

0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz