Reklama

Naukowcy zbadali sierść psów ze schroniska. Wyniki wzbudziły przerażenie

<p>Pies w schronisku</p> dog-sad

Pies w schronisku

© Shutterstock.com

Okazuje się, że trwający zaledwie sześć tygodni pobyt w schronisku, może poczynić spustoszenie w organizmie psa.

Przez Sabina Stodolak

Opublikowano

Analiza próbek sierści psów przebywających w schroniskach przyniosła zaskakujące i smutne wyniki. 

W Polskich schroniskach przebywa ponad 100.000 psów. Nowe badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Utrechcie ujawniają, że już stosunkowo krótki, zaledwie kilku tygodniowy pobyt w schronisku może sprawić, że pies będzie cierpiał na chroniczny stres. 

Badanie stresu u psów – przebieg eksperymentu

Badacze z Utrechtu przeanalizowali próbki sierści na obecność kortyzolu, który zwany jest hormonem stresu. Wydziela się w zwiększonej ilość właśnie wtedy, kiedy odczuwamy stres. Jego zadaniem jest uwalnianie większych ilości glukozy, by organizm miał energię do walki. Odpowiada również za reakcję immunologiczną. 

Badanie poziomu kortyzolu we włosach lub ślinie prowadzi się na ludziach od dawna. W ten sposób można określić, czy ktoś ma podwyższony poziom stresu lub cierpi na stres przewlekły. Naukowcy postanowili wykorzystać tę samą metodę, a jako próbki wykorzystali sierść psów. 

Były one pobierane 4 razy – przy przyjęciu do schroniska, po 6 tygodniach przebywania w schronisku, 6 tygodni po adopcji i 6 miesięcy po adopcji. Dla porównania wzięto również próbki sierści od psów, które mają domy i nie przebywają w schronisku. 

Chroniczny stres u psów w schronisku 

Badania wykazały, że u psów, które dopiero przyjechały do schroniska, poziom stresu nie różnił się znacząco od grupy kontrolnej – nie był podwyższony, psy czuły się tak samo, jak ich koledzy w domach. 

Jednak sześć tygodni w schronisku mocno zmieniało poziom kortyzolu, który był wyraźnie podniesiony. Szczególnie mocno stres oddziaływał na suczki. 

Na szczęście psy, które zostały adoptowane, z czasem uspokajają się, a poziom hormonu w ich organizmie powoli się normuje i spada. 

Są zatem szanse! Psy adoptowane, mogą być znów szczęśliwe i niezestresowane. Muszą tylko znaleźć swój dom. 

Sprawdź nasze psy do adopcji!

Źródło badań: Janneke Elisabeth van der Laan "Evaluation of hair cortisol as an indicator of long-term stress responses in dogs in an animal shelter and after subsequent adoption" nature.com/articles/s41598-022-09140-w

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz