Reklama

wirus
© ART-ur / Shutterstock

Małpia ospa: czy psy i koty są bezpieczne?

Przez Agata Malczewska

Opublikowano

Nie wyszliśmy jeszcze z epidemii koronawirusa, a świat obiegła wieść o kolejnej groźnej chorobie zakaźnej – małpiej ospie. Podobnie jak w przypadku COVID-19 opiekunowie psów i kotów niepokoją się, czy wirus nie zagraża ich pupilom.

Małpia ospa występuje głównie w Afryce. Obecna epidemia jest bezprecedensowa pod względem liczby krajów, w których wystąpiła. Choroba ta, choć stosunkowo niedawno odkryta, nie jest nowa. Może ona dotyczyć ludzi i zwierząt, na przykład małp.

Małpia ospa - co to za choroba?

Małpia ospa jest chorobą odzwierzęcą –  rezerwuarem wirusa są dzikie gryzonie, takie jak wiewiórki czy szczury.

Małpy człekokształtne i ludzie zarażają się poprzez kontakt z małymi gryzoniami lub ich spożycie. Choroba może być przenoszona z człowieka na człowieka drogą oddechową lub poprzez kontakt ze zmianami skórnymi.

Ogniska małpiej ospy

Epidemia małpiej ospy, o której piszą dziś media, nie jest pierwszą, ale najbardziej globalną epidemią tej choroby. W Afryce od lat 70. ubiegłego wieku, pojawiło się już kilka ognisk tej choroby. Ostatnia miała miejsce w 2017 r. w Nigerii.

W 2003 r. w USA wybuchła pierwsza epidemia małpiej ospy poza granicami Afryki. Sprawcami okazały się dzikie gryzonie przywiezione z Ghany, które zaraziły domowe pieski preriowe w sklepie zoologicznym. Te małe zwierzęta z kolei zarażały swoich ludzkich właścicieli. Ten amerykański epizod małpiej ospy ukazuje niebezpieczeństwa związane z wprowadzaniem na rynek zwierząt egzotycznych.

Lęk o pupila

Wielu właścicieli martwi się o swoich czworonożnych przyjaciół. Dane naukowe są jednak uspokajające. Choroba może być przenoszona z człowieka na człowieka, ale do tej pory nie odnotowano  żadnego przypadku ospy małpiej u kotów lub psów.

To samo dotyczy gryzoni domowych i królików. Ponieważ jednak gryzonie są podatne na chorobę, zaleca się unikanie kontaktu z tymi zwierzętami w przypadku zachorowania.

Wydaje się, że wraz z globalizacją wkraczamy w erę przyspieszonego obiegu wirusów. Nadal potrzebne są środki zapobiegawcze, aby zminimalizować ryzyko zarówno dla ludzi, jak i dla naszych zwierząt domowych.

Należy zauważyć, że szczepionka przeciwko ospie wietrznej u ludzi jest skuteczna również przeciwko małpiej ospie.

Źródło: wamiz.com

Więcej artykułów

Co sądzisz o tym artykule?

Dziękuję za odpowiedź!

Dziękuję za odpowiedź!

Zostaw komentarz
Dodaj komentarz
Chcesz udostępnić ten artykuł?