Reklama

Trzy małe kocięta znalezione w okolicach Odessy. Okazuje się, że to niezwykle rzadki gatunek

Żbik cat-happy © Facebook.com/Українська правда

Trzy porzucone maleństwa znaleźli mieszkańcy okolic Odessy. Po oględzinach weterynarza okazało się, że takich kotów jak te, na świecie jest już bardzo mało. 

Przez Sabina Stodolak

Opublikowano

Uratowane w okolicach Odessy kocięta nie są zwykłymi dachowcami. To młode europejskiego kota leśnego, w Polsce znanego bardziej pod nazwą żbika. Na Ukrainie, tych kotów jest już bardzo mało. Szacuje się, że jedynie około 300 osobników. Teraz dodatkowo ich populację dziesiątkuje wojna. 

Porzucone maluchy

Maluchy były same. Miejscowi odnaleźli ich legowisko, ale matka nie żyła. Natychmiast zabrano kociaki do weterynarzy, którzy postarają się zrobić wszystko, co w ich mocy, by uratować im życie. 

Żbiki w Polsce są pod całkowitą ochroną. Żyją we wschodniej części Karpat, a ich populacja ulega powolnemu zmniejszeniu. W Polsce jest ich jeszcze mniej niż na Ukrainie – około 200. Winny temu jest przede wszystkim ruch drogowy oraz niszczenie ich naturalnych siedlisk. 

Małe kociaki są pod stałą opieką weterynarzy, którzy mają nadzieję, że będą w stanie zwrócić je naturze. Trzymamy kciuki za maluchy! 

Dowiedz się więcej o rysiu i żbiku
 
 

В Одеській області ветеринари врятували дитинчат європейського лісового кота — кубло з уцілілими кошенятами знайшли...

Posted by Українська правда on Tuesday, June 14, 2022
Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz