Reklama

Wielka Brytania wkrótce zakaże sprzedaży szczeniąt i kociąt w sklepach zoologicznych.

pies i kot dog-cat-happy
© Shutterstock

W Wielkiej Brytanii nowe prawo zabroni sprzedaży szczeniąt i kociąt w wieku poniżej sześciu miesięcy w sklepach zoologicznych.

Redakcja

Opublikowano 25.01.2019, 12:56, aktualizacja dnia 24.03.2021, 17:00

Ustawa poparta przez społeczeństwo

Nową ustawę popiera 95% opinii publicznej. Nowe przepisy mają wejść w życie jeszcze na początku tego roku. „Osoby zainteresowane kupnem lub adopcją szczeniaka lub kotka młodszego niż sześć miesięcy, będą musiały zgłosić się bezpośrednio do hodowcy lub schroniska”, potwierdza brytyjski Departament Środowiska, Żywności i Spraw Wsi (Defra).

Prawo Lucy

Prawo Lucy nawiązuje do suczki rasy Cavalier King Charles Spaniel uratowanej z walijskiej hodowli w 2013 roku. Biedny, umęczony psiak pozostawał zamknięty w klatce bez możliwości rozprostowania kości i dostępu do świeżego powietrza. Na szczęście został uratowany z piekła przez kobietę, która dołożyła starań, aby zwrócić uwagę społeczeństwa na tę sprawę.

Dlatego jednym z celów ustawy jest "położenie kresu strasznym warunkom hodowli szczeniąt”. W jaki sposób? Zakazując dużych hodowli bez względu na to, czy posiadają licencję, czy nie, ale również nakładając na sklepy zoologiczne obowiązek współpracy wyłącznie ze schroniskami szanującymi dobrostan zwierząt, lub bezpośrednio z hodowcami.

Brytyjska weterynaryjna organizacja charytatywna PDSA (Britain's People's Dispensary for Sick Animals - Brytyjska Społeczna Służba Zdrowia dla Chorych Zwierząt) szacuje, że 49% mieszkańców Zjednoczonego Królestwa posiada conajmniej jedno zwierzę - 11,1 miliona kotów, prawie dziewięć milionów psów i milion królików, których liczba od 2011 roku zmalała o połowę.

Przypomnijmy, że w 2017 roku w Stanach Zjednoczonych, Kalifornia jako pierwszy stan uchwaliła zakaz sprzedaży szczeniąt, kociąt i królików w sklepach zoologicznych. Przepisy zaczęły obowiązywać 1 stycznia 2019 r.


Czy reszta Europy, w tym  Polska, pójdzie za tym przykładem?