Reklama

Kalifornia ogranicza możliwość detalicznej sprzedaży czworonogów. Od teraz pies i kot tylko ze schroniska!

zakaz detalicznej sprzedaży psów dog-cat-happy
© Shutterstock

Zgodnie z nowym prawem, obowiązującym od stycznia tego roku, w sklepach zoologicznych można sprzedawać wyłącznie zwierzaki ze schronisk lub pozarządowych organizacji ratowniczych.  W ten sposób władze Kalifornii chcą pomóc w rozwiązaniu problemu przepełnionych schronisk i ograniczyć działalność pseudohodowli.

Redakcja

Opublikowano 29.01.2019, 17:03, aktualizacja dnia 24.03.2021, 17:00

Co konkretnie ulegnie zmianie?

Ten ważny legislacyjny krok jest określany przez optujących za zmianą stanowych polityków “wielkim zwycięstwem dla naszych czworonożnych przyjaciół”. Nowe prawo ma na celu pomoc bezdomnym zwierzętom  oraz walkę z pseudohodowlami, gdzie w niehumanitarnych warunkach tzw. modne rasy rozmnażane są na masową skalę. Ta precedensowa na skalę USA ustawa, co prawda podpisana już w październiku 2017 roku, w Kalifornii zaczęła obowiązywać od 1 stycznia 2019 roku.

Dodatkowo, każdy sklep zoologiczny w Kalifornii zobowiązany jest do prowadzenia ewidencji wszystkich psów i kotów oraz przedstawienia szczegółowej informacji o pochodzeniu danego zwierzęcia “w widocznym miejscu, na klatce lub kojcu”. 

Ustawa nakłada na właścicieli sklepów zoologicznych również obowiązek wykastrowania i odrobaczania czworonogich podopiecznych.

Dlaczego ustawa weszła w życie dopiero w styczniu tego roku, mimo że gubernator Kalifornii, Jerry Brown podpisał ją już w październiku 2017 roku? Z prostej przyczyny, w ten sposób legislator chciał dać więcej czasu właścicielom sklepów zoologicznych na przystosowanie swojej działalności do zmian prawnych.

Jeśli właściciel sklepu nie dostosuje się do nowych przepisów zostanie ukarany mandatem w wysokości 500 $. Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że nowe prawo wymierzone jest w działalność pseudohodowli, tzw. puppy mills i kitten factories, gdzie psy i koty rozmnażane są w bardzo szybkim tempie, a następnie przetrzymywane w koszmarnych warunkach.

Ukłon w stronę schronisk

Wprowadzone przepisy mają na celu także pomoc w rozwiązaniu problemu przepełnionych schronisk. Według Amerykańskiego Towarzystwa Zapobiegania Okrucieństwu wobec Zwierząt (ASPCA), rokrocznie ponad 6,5 miliona zwierząt trafia do schronisk w USA, a 1,5 mln jest usypiane. Wiceprezes ASPCA, Kevin O’Neill zauważa, że takie rozwiązanie prawne może być początkiem nowego trendu.

Stany Nowy York, Washington i New Jersey także zaczęły wdrażać podobne rozwiązania. Już w listopadzie Atlanta wprowadziła przepis, który zakazuje działalności tzw. fabryk psów i kotów. Tamtejsze sklepy zoologiczne mogą oferować jedynie zwierzaki do adopcji.

Nowe kalifornijskie prawo nie oznacza końca działalności legalnych hodowli. W Kalifornii nadal będzie można kupić zwierzęta bezpośrednio od hodowcy.