Aktualności :

Reklama

Spacer z psem stał się przestępstwem. Iran wprowadza zakaz wyprowadzania psów.

Spacer z psem dog-angry
© Pixabay

Iran wprowadził prawo, które zakazuje wyprowadzania psów w stolicy kraju, Teheranie. Właściciele mogą zapomnieć o wspólnych spacerach ze swoimi pupilami. Celem nowych regulacji prawnych jest zniechęcenie Irańczyków do posiadania czworonogów.

Przez Redakcja Wamiz

Opublikowano 05.02.2019, 20:32, aktualizacja dnia 19.12.2019, 16:56

Na zakazie wyprowadzania psów nie koniec

Szef teherańskiej policji, Hossein Rahimi wyjaśnił, że zakaz wprowadzono z uwagi na fakt, że “psy w przestrzeni publicznej wywołują strach i niepokój wśród obywateli”. Dodał również, że lokalna policja otrzymała od biura prokuratora w Teheranie zgodę na podjęcie odpowiednich środków wobec osób wyprowadzających swoje psy w przestrzeni publicznej, na przykład w parkach.

Na tym jednak nie koniec. W Iranie właściciele psów nie mogą także podróżować ze swoimi czworonogami we własnym aucie. - Nie wolno przewozić psów w samochodach. Jeżeli taka sytuacja zostanie odnotowana, kierowcy pojazdu poniesie poważne konsekwencje - skomentował Rahimi.

Czworonogi solą w oku irańskich władz

Od czasów rewolucji islamskiej w 1979 roku czworonogi pozostają kwestią sporną. Zgodnie z dyskursem irańskich władz, ich posiadanie stanowi symbol prozachodniej polityki obalonego 40 lat temu szacha Mohammada Rezy Pahlawiego.

W 2010 roku Ministerstwo Kultury i Przywództwa Islamskiego wprowadziło zakaz publikowania w mediach jakichkolwiek reklam przedstawiających psy bądź produkty im dedykowane.

W tym samym roku roku konserwatywny irański duchowny, Naser Makarem Shirazi, wydał orzeczenie religijne tzw. fatwa, z którego wynika, że zgodnie z tradycją islamską, psy są “nieczyste” i nie powinny być traktowane jako zwierzęta domowe. Duchowny, cytowany przez irański dziennik Javan Daily, stwierdził, że “przyjaźń z psami to ślepa imitacja Zachodu”.  

Ponadto, w 2015 roku w irańskim parlamencie pojawił się pomysł, by za spacery z pupilami karać grzywną, a nawet chłostą.

Wygląda na to, że Iran nie jest przyjaznym miejscem dla czworonogów, a nowe prawo to bolesny cios wymierzony szczególnie w tamtejszą klasę średnią, wśród której jest najwięcej miłośników psów.