Reklama

Pies-opiekun cukrzyka potrafi wykryć 83% ataków hipoglikemii.

pies opiekun cukrzyka dog-wow © Shutterstock

Brytyjskie badanie potwierdza skuteczność psów przeszkolonych do wykrywania ataków hipoglikemii u cukrzyków typu 1. Są to pierwsze badania sprawdzające skuteczność psów wyszkolonych do wykrywania cukrzycy, przeprowadzone na tak dużą skalę.

Przez Redakcja Wamiz

Opublikowano , aktualizacja dnia

Czworonożni opiekunowie pomagają wielu diabetykom, rozpoznając ataki hipo- i hiperglikemii po zapachu. Psy ostrzegają swojego opiekuna lub osoby w pobliżu o zbliżającym się zagrożeniu, na przykład za pomocą przycisku alarmowego lub szturchając chorego nosem w nogę. Czując zapach bliskiego ataku, potrafią nawet obudzić się w nocy! Dzięki temu chory wie, że powinien zrobić zastrzyk z insuliny lub coś zjeść, aby przywrócić prawidłowy poziom glukozy we krwi.

O ile psy-opiekunowie niewątpliwie polepszyły jakość życia chorych, twarde dane liczbowe przedstawiła dopiero Dr Nicola Rooney z University of Bristol w opublikowanych w styczniu 2019 roku wynikach badania dotyczącego umiejętności tych czworonożnych strażników.

Przez dwanaście tygodni przebadano zachowanie 27 psów podczas ponad 4 tysięcy ataków hipo- i hiperglikemii. Wyniki pokazują jak na dłoni: psy rozpoznały 83% ataków hipoglikemii i 67% hiperglikemii, co daje ogólny wynik 81% prawidłowych rozpoznań.

Na poprawną diagnozę ataku przez poszczególne psy wpływ miały różne czynniki, takie jak więź psa z opiekunem (w szczególności to, czy pies był w danej rodzinie przed przeszkoleniem na opiekuna), to w jakim wieku pies przeszedł szkolenie, czy też wiek chorej osoby.

http://www.bris.ac.uk/vetscience/people/93026/index.html

Zostaw komentarz
0 komentarzy
Potwierdź usunięcie

Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć komentarz?

Dodaj komentarz