Aktualności :
wamiz-v3_1

Reklama

Pies-opiekun cukrzyka potrafi wykryć 83% ataków hipoglikemii.

pies opiekun cukrzyka © Shutterstock

Brytyjskie badanie potwierdza skuteczność psów przeszkolonych do wykrywania ataków hipoglikemii u cukrzyków typu 1. Są to pierwsze badania sprawdzające skuteczność psów wyszkolonych do wykrywania cukrzycy, przeprowadzone na tak dużą skalę.

Przez Redakcja Wamiz, 14 lut 2019

Czworonożni opiekunowie pomagają wielu diabetykom, rozpoznając ataki hipo- i hiperglikemii po zapachu. Psy ostrzegają swojego opiekuna lub osoby w pobliżu o zbliżającym się zagrożeniu, na przykład za pomocą przycisku alarmowego lub szturchając chorego nosem w nogę. Czując zapach bliskiego ataku, potrafią nawet obudzić się w nocy! Dzięki temu chory wie, że powinien zrobić zastrzyk z insuliny lub coś zjeść, aby przywrócić prawidłowy poziom glukozy we krwi.

O ile psy-opiekunowie niewątpliwie polepszyły jakość życia chorych, twarde dane liczbowe przedstawiła dopiero Dr Nicola Rooney z University of Bristol w opublikowanych w styczniu 2019 roku wynikach badania dotyczącego umiejętności tych czworonożnych strażników.

Przez dwanaście tygodni przebadano zachowanie 27 psów podczas ponad 4 tysięcy ataków hipo- i hiperglikemii. Wyniki pokazują jak na dłoni: psy rozpoznały 83% ataków hipoglikemii i 67% hiperglikemii, co daje ogólny wynik 81% prawidłowych rozpoznań.

Na poprawną diagnozę ataku przez poszczególne psy wpływ miały różne czynniki, takie jak więź psa z opiekunem (w szczególności to, czy pies był w danej rodzinie przed przeszkoleniem na opiekuna), to w jakim wieku pies przeszedł szkolenie, czy też wiek chorej osoby.

http://www.bris.ac.uk/vetscience/people/93026/index.html